Sondaż: zdaniem studentów dyplom brytyjskiej uczelni zwiększa szanse na rynku pracy
Strona główna » Informator » Edukacja » Sondaż: zdaniem studentów dyplom brytyjskiej uczel…

Sondaż: zdaniem studentów dyplom brytyjskiej uczelni zwiększa szanse na rynku pracy

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-07-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Ponad połowa polskich maturzystów i studentów uważa, że największe szanse na rynku pracy daje im dyplom uczelni brytyjskich - wynika z badania Instytutu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie Polish Open University (POU). Kolejne miejsca w badaniu zajęły uczelnie niemieckie i polskie.

Badanie przeprowadzono w formie sondażu telefonicznego na grupie 1100 osób w lipcu tego roku.

"Brytyjski system edukacji na poziomie wyższym cieszy się opinią jednego z najbardziej elitarnych na świecie. Brytyjskie uczelnie łączą w wyjątkowy sposób akademicką wiedzę z umiejętnościami praktycznymi, niezbędnymi w dalszej karierze zawodowej" - podkreśla twórca i wieloletni rektor POU prof. Jerzy Kalisiak.

Co jeszcze decyduje o dużym prestiżu brytyjskich szkół wyższych? Zdaniem ekspertów POU, uczelnie brytyjskie mają bogatą tradycję historyczną, perfekcyjnie dopracowany system kształcenia skoncentrowany wokół studenta i oczywiście są nowocześnie wyposażone. Słynni absolwenci przyciągają studentów z całego świata. Wielu studentów buduje swoje kontakty biznesowe w oparciu o sieć znajomości z uczelni.

Drugie miejsce w badaniu z wynikiem blisko 15 proc. zajęły uczelnie niemieckie. "Niemieckie firmy są naszym najważniejszym partnerem handlowym. Wielu Polaków pracuje w Niemczech, a otwarty od niedawna rynek pracy zwiększa tę współpracę. Niemieckie uczelnie, takie jak Uniwersytet Humboldta w Berlinie czy Uniwersytet w Heidelbergu cieszą się świetną opinią na świecie" - oceniają specjaliści POU.

Z sondażu wynika, że jedynie 13 proc. ankietowanych wolałoby skończyć studia w Polsce. "Zdecydowana większość badanych wybrałaby studia za granicą, co może być sygnałem dla polskich uczelni, aby jak najszybciej umiędzynaradawiać swoje programy" - czytamy w komentarzu do badania.

Kolejne miejsca na liście krajów, których dyplom daje największe szanse na rynku pracy zajęły uczelnie francuskie, które wskazało 8 proc. badanych i szkoły wyższe ze Stanów Zjednoczonych - 5 proc.

Z badań Instytutu Homo Homini wynika, że zagraniczny dyplom ma większą wartość dla kobiet. Aż 55 proc. studentek - wobec 42 proc. studentów - uważa, że szanse na rynku pracy najbardziej zwiększa dyplom uczelni brytyjskiej. Także nieco więcej kobiet niż mężczyzn wybrałoby dyplom niemiecki lub francuski niż polski.

Dyplom polskiej uczelni za wystarczający dla znalezienia pracy po studiach postrzega 22 proc. mężczyzn i tylko 9 proc. kobiet. 9 proc. przepytanych mężczyzn zainteresowanych jest dyplomem uczelni amerykańskiej. Studentki, które za najcenniejszy na rynku pracy uznają dyplom uczelni zza oceanu, stanowią jedynie 3 proc. badanych.

PAP, 22-07-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe