Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego
Strona główna » Informator » Edukacja » Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekars…

Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 28-02-2011

Fot. PAP / naukawpolsce.pl
 
Sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała, by studenci medycyny nadal zdawali egzamin końcowy. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego.

Projekt, nad którym w piątek pracuje komisja, wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Oprócz likwidacji LEP przewiduje on także zniesienie stażu podyplomowego - tego rozwiązania komisja nie neguje. O utrzymanie egzaminu postulowała m.in. Naczelna Rada Lekarska. Decyzję w tej sprawie podejmie Sejm, w głosowaniu nad projektem ustawy.

Zgodnie z rozwiązaniami, które zarekomendowała komisja zdrowia, studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK); po jego zdaniu uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

Rządowy projekt zakłada likwidację obowiązujących obecnie: Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, nie proponując innej formy egzaminacyjnej, kończącej studia medyczne. Obecnie prawo do wykonywania zawodu lekarskiego można otrzymać po zdaniu LEP-u i LDEP-u oraz odbyciu stażu podyplomowego.

Nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów - na V roku. Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.

Według Ministerstwa Zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego (od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do momentu otrzymania dyplomu lekarza specjalisty), ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów. Obecnie stażysta, zanim uzyska samodzielność zawodową, przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.

Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną. Skrócony będzie termin wydawania dokumentu uprawniającego do wykonywania zawodu lekarza, wyniesie on 30 dni, a nie - jak do tej pory - trzy miesiące.

Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda. Projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy do pakietu ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia. Projekty wprowadzają duże zmiany m.in. w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali oraz w zasadach refundacji leków i kształcenia lekarzy.

PAP, 28-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe