Resort nauki: UMK liderem programu kierunków zamawianych
Strona główna » Informator » Edukacja » Resort nauki: UMK liderem programu kierunków zamaw…

Resort nauki: UMK liderem programu kierunków zamawianych

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 12-01-2011

www.umk.pl
 
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest liderem rządowego programu kierunków zamawianych. Na nowoczesne kształcenie biotechnologów, chemików, matematyków, informatyków i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska UMK uzyskał aż osiem grantów - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jak wynika z raportu, w którym MNiSW podsumowało dotychczasowe konkursy, tuż za UMK znalazły się Politechnika Śląska i Uniwersytet Warszawski. Każda z tych uczelni w ramach programu realizuje po siedem projektów.

Dofinansowanie pięciu projektów w ramach programu kierunków zamawianych otrzymały zaś: Politechnika Krakowska, Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

9 uczelni może pochwalić się dofinansowaniem czterech projektów: Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Wrocławski i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Najskuteczniejsze w pozyskiwaniu środków okazały się uczelnie z województwa małopolskiego - łącznie uzyskały dofinansowanie aż 22 projektów. Uczelnie z województwa mazowieckiego uzyskały w konkursie dofinansowanie 20 projektów, a śląskiego - 19.

Kierunki zamawiane to lista kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych ustanowiona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za pomocą specjalnych środków resort chce zwiększyć liczbę absolwentów na kierunkach takich jak np. informatyka, budownictwo, biotechnologia, fizyka, chemia, matematyka czy ochrona środowiska. Ma to na celu zapewnienie wystarczającej liczby odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów nauk ścisłych.

Kształcenie dodatkowych studentów w dziedzinach kluczowych dla rozwoju gospodarki kraju resort nauki dofinansowuje od 2008 roku.

"Analizy wykazują, że osoby wykształcone na tych specjalnościach będą wkrótce poszukiwane na rynku pracy, a ich kwalifikacje i wiedza zdobyta podczas studiów staną się nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju polskiej gospodarki" - przekonuje MNiSW na swojej stronie internetowej. Kolejną edycję programu resort nauki ogłosi na przełomie stycznia i lutego tego roku.

PAP, 12-01-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe