Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu
Strona główna » Informator » Edukacja » Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medyczn…

Prof. Marek Ziętek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-05-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Prof. Marek Ziętek został we wtorek nowym rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zastąpił na tym stanowisku prof. Ryszarda Andrzejaka, który podał się do dymisji w związku z oskarżeniami, że dopuścił się plagiatu w swojej pracy habilitacyjnej.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Akademii Medycznej we Wrocławiu Arkadiusz Foerster, Ziętek otrzymał 51 głosów i wygrał z trzema innymi kandydatkami: prof. Anną Abramczyk (1 głos), prof. Alicją Chybicką (23 głosy) i prof. Marią Sąsiadek (22 głosy).

"Prof. Ziętek zdobył wymaganą większość, zatem wygrał wybory w I turze. Podczas głosowania była wyjątkowo wysoka frekwencja w Kolegium Elektorów, które wybiera rektora. W głosowaniu wzięło udział 97 elektorów na 101" - powiedział Foerster.

Rzecznik przypomniał, że prof. Ziętek pozostanie rektorem AM tylko do końca kadencji, czyli do sierpnia 2012 r. Potem odbędą się nowe wybory.

Według Foerstera, jedną z pierwszych decyzji prof. Ziętka będzie najprawdopodobniej zgłoszenie kandydata na stanowisko prorektora ds. nauki. Na tym stanowisku jest wakat, bowiem wcześniej to właśnie Ziętek był prorektorem ds. nauki, ale razem z Andrzejakiem podał się do dymisji.

Prawdopodobnie też - jak się dowiedziała nieoficjalnie PAP - Ziętek odwoła również trzech pozostałych prorektorów i zgłosi elektorom swoich kandydatów.

Pod koniec kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz przyjęła dymisję oskarżanego o plagiat rektora wrocławskiej AM prof. Andrzejaka. Wtedy też rezygnację złożył dotychczasowy prorektor ds. nauki tej uczelni, prof. Ziętek. Rzecznik tłumaczył wówczas w imieniu Andrzejaka, że rektor zdecydował się na dymisję, ponieważ chce zakończyć zamieszanie na uczelni związane z oskarżeniami wysuwanymi m.in. przez związki zawodowe. Z kolei prof. Ziętek w rozmowie z PAP tłumaczył swoją decyzję atmosferą, jaka panuje na Akademii Medycznej. Dodał, że był w gronie zarządzających uczelnią jednym, który stoi po "przeciwnej stronie barykady prof. Andrzejaka". "Dla dobra instytucji i uniknięcia oskarżeń, że usilnie trzymam się stanowiska, postanowiłem złożyć dymisję" - mówił Ziętek.

Prof. Andrzejak został zawieszony w październiku 2010 r. przez minister Ewę Kopacz w związku z oskarżeniami o plagiat, którego miał się dopuścić w swojej pracy habilitacyjnej. Konsekwencją zawieszenia było głosowanie nad odwołaniem prof. Andrzejaka z funkcji rektora wrocławskiej uczelni.

Po raz pierwszy do takiego głosowania doszło pod koniec listopada 2010 r. Wówczas do odwołania rektora zabrakło siedmiu głosów. Ówczesną decyzję Kolegium Elektorów zakwestionowała minister zdrowia, twierdząc, że wniosek o odwołanie był rozpatrywany przez to ciało w niepełnym składzie. Do drugiego głosowania doszło na początku marca. Wówczas do odwołania rektora zabrakło czterech głosów.

W listopadzie 2008 r. uczelniany związek Solidarność '80 oskarżył prof. Andrzejaka, że w swojej pracy habilitacyjnej dopuścił się plagiatu. Miał on - według związkowców - przepisać ok. 90 fragmentów z prac prof. Witolda Zatońskiego i prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

W lipcu 2010 r. sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Zespół nie mógł jednak pozbawić rektora Akademii Medycznej stanowiska ani tytułu naukowego, ponieważ jest jedynie ciałem doradczym ministra.

Wcześniej sprawą plagiatu zajął się powołany przez Ministerstwo Zdrowia rzecznik dyscyplinarny, który nie dopatrzył się nadużyć w pracy prof. Andrzejaka. Sam rektor Akademii Medycznej twierdzi, że nie popełnił plagiatu.

W konsekwencji przeciągającego się postępowania w sprawie plagiatu prof. Andrzejaka Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów 30 września zawiesiła Wydziałowi Lekarskiemu wrocławskiej Akademii Medycznej uprawnienia do nadawania habilitacji i prowadzenia procedur profesorskich. Akademia odwołała się od tej decyzji.

Teraz sprawę plagiatu badają naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

PAP, 25-05-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe