Prof. Jacek Nikliński ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Strona główna » Informator » Edukacja » Prof. Jacek Nikliński ponownie rektorem Uniwersyte…

Prof. Jacek Nikliński ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 09-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Prof. Jacek Nikliński został w czwartek ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Będzie je sprawował przez kolejne cztery lata.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni prof. Lech Chyczewski, za kandydaturą Niklińskiego głosowało 97 z 98 głosujących elektorów, jedna osoba była przeciw. Nowa kadencja rozpocznie się 1 września.

W 2008 roku Nikliński był również jedynym kandydatem na stanowisko rektora uczelni, która wówczas przekształcała się z Akademii Medycznej w Uniwersytet Medyczny. Zastąpił wówczas na tym stanowisku prof. Jana Górskiego.

Rektor prof. Jacek Nikliński do swoich najważniejszych wyzwań na kolejną kadencję zalicza rozpoczętą w 2011 r. generalną rozbudowę i modernizację Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dla dorosłych w Białymstoku. To najbardziej specjalistyczny szpital w regionie. To także największa modernizacja w historii tej placówki. Jest ona rozłożona na wiele lat. Jej łączny koszt jest planowany na ok. 500 mln zł z budżetu państwa.

Nikliński powiedział w czwartek PAP, że - jeśli uprawomocni się przekazanie przez samorząd województwa Uniwersytetowi Medycznemu szpitala zakaźnego w Białymstoku - konieczna będzie w najbliższych latach jego rozbudowa, by spełniał warunki kliniki medycznej o najwyższym stopniu referencyjności usług medycznych.

Rektor chce także stale podnosić poziom kształcenia studentów, kadry naukowej, rozwijać współpracę zagraniczną. Bardzo liczy też na utworzenie w powstającym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym laboratorium do obrazowania medycznego, które ma być drugim takim laboratorium w Europie.

Rektor czyni też starania, by uczelnia, którą kieruje, uzyskała status Krajowego Ośrodka Wiodącego, bo byłaby to szansa na większe pieniądze na badania naukowe.

W ciągu ostatnich czterech lat Uniwersytet Medyczny w Białymstoku m.in. wybudował nowoczesne Euroregionalne Centrum Farmacji czy gmach wydziału nauk o zdrowiu, zmodernizowano Centrum Dydaktyki Stomatologicznej i Zakład Technik Dentystycznych, zdobywał unijne dotacje także na wyposażanie laboratoriów. Trwa modernizacja Collegium Pathologicum.

Prof. Jacek Nikliński ma 49 lat. Dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Białymstoku uzyskał w 1988 roku i od tego roku rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej tej uczelni. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1991 r.; w 1999 - stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, a w 2004 - tytuł profesora. W kadencjach 2002-2005 i 2005-2008 pełnił funkcję prorektora ds. nauki w Akademii Medycznej w Białymstoku. Z jego inicjatywy powstało Centrum Medycyny Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku. W latach 1995-1997 był stypendystą rządu amerykańskiego w Narodowym Instytucie Raka USA. Odbył ponadto szereg staży zagranicznych w renomowanych ośrodkach w Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Dorobek naukowy Jacka Niklińskiego z ostatnich czterech lat to 39 publikacji.

W 2011 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył prof. Niklińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej.

PAP, 09-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe