Niepełnosprawni studenci rozdawali prezenty
Strona główna » Informator » Edukacja » Niepełnosprawni studenci rozdawali prezenty

Niepełnosprawni studenci rozdawali prezenty

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-12-2011

Akcja działającego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Koła Studentów Niepełnosprawnych Equitas „Kulawy Mikołaj”. PAP/Andrzej Grygiel
 
Cukierki i drobne prezenty rozdawali we wtorek na ulicach Katowic niepełnosprawni studenci Uniwersytetu Śląskiego. W ramach akcji „Kulawy Mikołaj” chcieli pokazać, że są ważną częścią społeczeństwa i także chcą do niego coś dobrego wnosić.

Ubrani w czerwone czapki św. Mikołaja studenci przeszli kilkunastoosobową grupą spod rektoratu uczelni na katowicki Rynek. Jak podkreślali, rozdając cukierki, chcieli zaakcentować, że niepełnosprawni nie powinni być tylko kojarzeni z akcjami charytatywnymi na ich rzecz; potrafią również dać coś z siebie.

Uczestnicy akcji wskazywali też, że są ważną częścią uczelni, a różne formy i stopnie niepełnosprawności dotykają ok. 500-osobową część społeczności Uniwersytetu Śląskiego. Te niepełnosprawności nie zawsze są widoczne.

„Na ogół osoby pełnosprawne pomagają nam, niepełnosprawnym. W tym dniu chcemy też dać coś od siebie – chcemy zaistnieć jako społeczeństwo osób niepełnosprawnych, aby społeczeństwo osób zdrowych zauważyło, że chcemy też dać coś od siebie” – mówił studiujący socjologię - pracę socjalną w Wydziale Nauk Społecznych UŚ Adam Mądzielewski

Student pytany o postrzeganie niepełnosprawnych przez ogół społeczeństwa i społeczność akademicką, ocenił: „Jedni postrzegają nas jako pełnosprawnych, normalnie nas akceptują. Niektórzy, jeśli mówimy o swojej niepełnosprawności, patrzą na nas krzywym okiem. To zależy od człowieka” – zaznaczył.

„Osoba niepełnosprawna ciągle utożsamiana jest z osobą, która ciągle potrzebuje pomocy, która w relacji jest niżej, jest nieporadna i która zazwyczaj nie daje z siebie wiele, a raczej bierze. My próbujemy pokazać, że jest i może być zupełnie inaczej” – mówiła inna uczestniczka akcji.

Niepełnosprawni studenci przyznają, że choć coraz rzadziej spotykają postawy i ograniczenia utrudniające im studiowanie, to problemy pojawiają się np. przy potrzebie zmiany formy egzaminu, jeśli chce podejść do niego osoba niesłysząca czy niewidząca. Często sytuacje problemowe można łatwo rozwiązać dzięki zdroworozsądkowemu podejściu, wsparciu i życzliwości wykładowców i innych studentów.

11c06054_jpg.jpeg
Akcja działającego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Koła Studentów Niepełnosprawnych Equitas "Kulawy Mikołaj". PAP/Andrzej Grygiel

Podobnie jak w ub. roku, akcję niepełnosprawnych studentów UŚ zorganizowano w okolicach 3 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. ONZ ustanowiło go w 1992 r., by podkreślić konieczność działań na rzecz integracji niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Akcję „Kulawy Mikołaj” zorganizowało działające w Uniwersytecie Śląskim Koło Studentów Niepełnosprawnych Equitas. Była to druga edycja akcji – poprzednia odbyła się w ub. roku. Cukierki i część gadżetów zapewniło uczelniane biuro informacji i promocji.

Koło Studentów Niepełnosprawnych Equitas działa na rzecz zwiększenia dostępności studiowania w Uniwersytecie Śląskim dla osób niepełnosprawnych – z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb. Przy Uczelnianej Radzie Samorządu Studenckiego działa rzecznik studentów niepełnosprawnych. Funkcjonuje też forum internetowe www.sn.pun.pl.

PAP, 07-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe