Na UJ odbędzie się Letnia Szkoła Neurobiologii
Strona główna » Informator » Edukacja » Na UJ odbędzie się Letnia Szkoła Neurobiologii

Na UJ odbędzie się Letnia Szkoła Neurobiologii

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-06-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Przez dziewięć dni światowej sławy naukowcy będą prowadzić w Krakowie wykłady z dziedziny neurobiologii. Na Uniwersytecie Jagiellońskim po raz pierwszy odbędzie się Letnia Szkoła Neurobiologii.

Zajęcia potrwają od 27 czerwca do 5 lipca. Propozycję ich zorganizowania złożyła Międzynarodowa Organizacja Badania Mózgu (International Brain Research Organization – IBRO)

„To dla nas wielkie wyróżnienie, docenienie naszych osiągnięć naukowych i aktywności studentów. Nasi studenci przebywając w ramach różnych programów na innych uczelniach są rozpoznawalni lepiej od innych” - powiedział PAP kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii w Instytucie Zoologii UJ prof. Marian H. Lewandowski.

Międzynarodowa Organizacja Badania Mózgu od 20 lat prowadzi tego typu szkoły w różnych miejscach na świecie. Specjaliści w formule tzw. visiting lecture prowadzą wykłady.

Do Krakowa przyjadą m.in. założyciel Letniej Szkoły Neurobiologii prof. John Nicholls z International School for Advanced Studies (SISSA) w Trieście, obecny szef Szkoły Letniej prof. Jack McMahan z Uniwersytetu A&M w Teksasie oraz profesorowie: Alasdair Gibb z University College London, Stephan Kroeger z Uniwersytetu w Monachium i Shlomo Rotshenker z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Oprócz 35 godzin wykładów zaplanowano zajęcia seminaryjne w mniejszych grupach oraz spotkania nieformalne. Każdy z uczestników Letniej Szkoły Neurobiologii będzie miał możliwość przygotowania pod okiem wykładowców własnej 10-minutowej prezentacji naukowej. Językiem wykładowym jest angielski.

„Uczestnicy zajęć będą dyskutować o najbardziej gorących tematach współczesnej neurobiologii m.in. o podstawach przekaźnictwa nerwowego oraz o zagadnieniach związanych z rozwojem układu nerwowego, jego degeneracji, regeneracji i mechanizmach neuroplastyczności” – wyjaśnił Lewandowski.

„W trakcie krótkiej prezentacji młodzi ludzie będą mówić o projektach badawczych, które prowadzą. Dla nich to szansa dyskusji o tych projektach, spojrzenia na nie z zewnątrz i możliwość uzyskania podpowiedzi, jak je dalej realizować” – tłumaczył Lewandowski.

Podczas Letniej Szkoły Neurobiologii prezentowane będą też możliwości wyjazdów na staże naukowe w Europie i USA.

Szkoła, w której organizację zaangażowało się Studenckie Koło Naukowe „Neuronus” działające w Instytucie Zoologii UJ, jest dla uczestników bezpłatna. Z ponad 120 zgłoszeń komisja wybrała 70 osób, które wezmą udział w zajęciach. Są wśród nich także studenci i doktoranci z Armenii, Niemiec i Węgier.

Na zakończenie Letniej Szkoły Neurobiologii jej uczestnicy otrzymają certyfikaty. W Polsce taką szkołę organizował wcześniej Uniwersytet Wrocławski.

PAP, 25-06-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe