Będzie mniej studentów medycyny?
Strona główna » Informator » Edukacja » Będzie mniej studentów medycyny?

Będzie mniej studentów medycyny?

INFORMATOR. Edukacja

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-02-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Uczelnie medyczne zapowiadają ograniczenie naboru studentów. Np. o 19 proc. mniej studentów przyjmie w nowym roku akademickim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – informuje „Dziennik Polski”.

Zdaniem cytowanego przez gazetę prof. Tomasza Grodzickiego, dziekana Wydziału Lekarskiego CM UJ, to efekt ustawy o kształceniu lekarzy. Studia medyczne zostały pozbawione rocznego stażu, więc dla dobra pacjentów uczelnia musi zmniejszyć grupy, by w krótszym czasie tak samo dobrze wyszkolić przyszłych lekarzy.

Likwidacja rocznego stażu oznacza, że student od razu po odebraniu dyplomu uzyskuje prawo wykonywania zawodu i idzie do pracy. Zdaniem prof. Grodzickiego uczelnia ma dwa wyjścia: albo zgodzić się, że wypuszczany student jest gorzej przygotowany, bo bez rocznej praktyki w szpitalu, albo zmodyfikować studia tak, żeby w ramach tych 6 lat kształcenia było jak najwięcej praktycznych zajęć. Wybrano to drugie wyjście, więc na 6. roku będzie organizowanych dużo zajęć klinicznych. Zmniejszono też liczebność grup.

Od nowego roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie szkolić nie 320, jak to jest w tym roku, tylko najwyżej 260 studentów.

Podobnie zareagowały inne uczelnie medyczne, zapowiadając zmniejszenie naboru.

Więcej w „Dzienniku Polskim”.

PAP, 20-02-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe