Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie
Strona główna » Informator » Edukacja » Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie…

Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie

INFORMATOR. Edukacja

Ewelina Krajczyńska

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-07-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Animacje przedstawiające 45 głosek języka polskiego i ponad 70 wad wymowy można obejrzeć i wysłuchać na internetowym portalu fonetyki www.fonem.eu . Nad animacjami, z których skorzystają zarówno studenci i wykładowcy logopedii, jak i terapeuci, pracowali specjaliści z pięciu uczelni.

W serwisie będzie można zobaczyć animacje 45 głosek języka polskiego. "W tej chwili przygotowane są już głoski w +izolacji+, czyli np. sama głoska +a+. Do systemu będą jeszcze dodane animowane głoski w całych wyrazach. Właśnie przygotowanie tych animacji sprawiło najwięcej trudności i problemów" - powiedziała PAP dr Joanna Gruba z Uniwersytetu Śląskiego.

Przygotowywano je za pomocą maszyny zwanej artykulografem. Do języka i warg badanego przyklejano diody, które rejestrowały ruch poszczególnych narządów. Potem zebrane dane były odpowiednio przeliczane i animowane.

Dr Gruba przyznała jednak, że przygotowanie wszystkich głosek sprawiło twórcom systemu dużo trudności, m.in. dlatego, że w literaturze nie ma jednolitych opisów głosek.

Już teraz w serwisie można korzystać z animacji przedstawiających 70 różnych wad wymowy. "Pokazujemy najczęściej występujące u dzieci wady wymowy. W systemie dostępne są zarówno animacje, jak i nagrania dzieci z konkretną wadą" - opisała rozmówczyni PAP.

Jak wyjaśniła, serwis opracowano przede wszystkim z myślą o studentach pedagogiki, psychologii, językoznawstwa, logopedii, medycyny, czyli dla wszystkich tych, którzy mają w swoich zajęciach z fonetyki języka polskiego.

"Przydatna będzie również dla logopedów i terapeutów, którzy pracują z pacjentami nieprawidłowo wymawiającymi poszczególne dźwięki i muszą pokazać jak prawidłowo wygląda ułożenie języka podczas wymawiania danej głoski" - powiedziała dr Gruba.

W jaki sposób można korzystać z systemu? W serwisie trzeba się zalogować. Po zalogowaniu dostępnych jest pięć animacji. Dostęp do wszystkich animacji kosztuje 27 złotych na pół roku. "Tyle mniej więcej kosztuje podręcznik, który muszą kupić studenci, a tutaj mamy animacje, zdjęcia i nagrania" - wyjaśniła rozmówczyni PAP.

Do września twórcy systemu planują dodanie głosek w całych wyrazach. "Jednak cały czas będziemy dodawać kolejne przykłady wad wymowy. Bardzo chciałabym by portal żył i rozwijał się" - zadeklarowała dr Gruba.

Projekt "Portal edukacyjny polskiej fonetyki stosowanej w zakresie normy i patologii mowy" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W opracowaniu portalu wzięli udział uczeni z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nad przekazem audiowizualnym czuwają specjaliści różnych dziedzin: graficy, reżyserzy dźwięku, programiści, lektorzy.

Ewelina Krajczyńska, 22-07-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe