Trudne dzieciństwo może zaowocować migreną w przyszłości
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Trudne dzieciństwo może zaowocować migreną w przys…

Trudne dzieciństwo może zaowocować migreną w przyszłości

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-05-2012

Fot. naukawpolsce.pl
 
Migreny i stany zapalne prowadzące do udarów w przypadku niektórych kobiet mogą być związane z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa - sugerują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Headache".

Badania przeprowadzone wśród 140 pań w wieku od 18 do 50 lat wykazały silną korelację pomiędzy chronicznymi bólami głowy oraz stanami zapalnymi a takimi doświadczeniami jak przemoc fizyczna lub psychiczna, wykorzystywanie seksualne, zaniedbywanie, a także z problemami rodzinnymi (uzależnienie rodziców od alkoholu, choroba psychiczna, separacja lub rozwód).

Wśród kobiet cierpiących na migreny 79 proc. przyznało w kwestionariuszach, że doświadczyły w dzieciństwie przynajmniej jednego z wyżej wymienionych problemów, w porównaniu z 21 proc. w grupie kontrolnej.

Jagdish Khubchandani z Ball State University zauważył też, że próbki krwi kobiet, które miały trudne dzieciństwo, zawierały więcej biomarkerów związanych z migrenami i stanem zapalnym. W tej grupie częściej znajdowały się ponadto panie o niższych dochodach, niższym wykształceniu, wyższym wskaźniku masy ciała, a także mające nadciśnienie i palące papierosy.

Khubchandani dodaje, że coraz więcej dowodów świadczy o wpływie negatywnych doświadczeń w dzieciństwie na stan zdrowia w wieku dorosłym.

PAP, 14-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe