Seler i pietruszka pomocne leczeniu raka piersi?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Seler i pietruszka pomocne leczeniu raka piersi?

Seler i pietruszka pomocne leczeniu raka piersi?

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-05-2012

Fot. Photos8.com
 
Zawarta w tak pospolitych warzywach jak seler czy pietruszka apigenina mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi - informuje strona internetowa University of Missouri.

Jak wykazali tamtejsi naukowcy, apigenina spowodowała zmniejszanie się guzów piersi, należących do typu, którego wzrost pobudza syntetyczny hormon podawany kobietom w celu łagodzenia objawów związanych z menopauzą.

Komórki śmiertelnie groźnego, szybko rosnącego ludzkiego raka piersi, który znany jest jako BT-474 przeszczepiono specjalnemu szczepowi myszy. Części myszy podawany był octan medroksyprogesteronu (MPA), który stosowany jest często po menopauzie. Grupa kontrolna nie dostawała MPA.

Części myszy otrzymujących MPA wstrzykiwano także apigeninę. Pod jej wpływem guzy nie tylko nie powiększyły się, lecz nawet zmalały, podczas gdy u pozostałych myszy dostających MPA (ale nie apigeninę) guzy szybko rosły.

Chemiczny mechanizm działania apigeniny nie jest jasny. Wiadomo jednak, że pobudza obumieranie komórek guza, hamuje ich namnażanie i zmniejsza ekspresję genów związanych z powiększaniem się guza. U myszy, którym podawano apigeninę naczynia krwionośne odżywiające guzy miały także mniejszą średnicę, co utrudniało ich wzrost. Podawanie apigeniny nie spowodowało widocznych skutków ubocznych

Zdaniem autorów nie będzie łatwo znaleźć sponsora badań na ludziach - po pierwsze dokładny mechanizm działania apigeniny nie został zidentyfikowany, po drugie - firmy farmaceutyczne nie są skore do finansowania prac dotyczących substancji, które łatwo uzyskać z pospolitych warzyw.

PAP, 18-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe