Prawo- lub leworęczność mogą wpływać na nasze emocje
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Prawo- lub leworęczność mogą wpływać na nasze emoc…

Prawo- lub leworęczność mogą wpływać na nasze emocje

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 09-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe. Motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji.

Naukowcy z New School for Social Research w Nowym Jorku postanowili zbadać, jak motywacja funkcjonuje w mózgu.

Przez całe lata naukowcy byli przekonani, że motywacja polegająca na podążaniu do czegoś, jest osadzona głównie w lewej półkuli mózgu, a motywacja polegająca chęci uniknięcia czegoś, przetwarzana jest w prawej półkuli.

Geoffrey Brookshire i Daniel Casasanto formułują odmienne wnioski na łamach pisma "PLOS ONE". Ich zdaniem ten schemat obowiązuje dla osób praworęcznych, natomiast ulega odwróceniu u leworęcznych.

W badaniach wykorzystano elektroencefalograf (EEG), w celu porównania u badanych aktywność prawej i lewej półkuli podczas prowadzonych testów.

Badani wypełniali ankiety, które mierzyły poziom ich motywacji polegającej na podążaniu do celu. Jest ona jednym z kluczowych aspektów naszych osobowości.

U praworęcznych ta motywacja przejawiała się w większej aktywności w lewej półkuli, co było zgodne z poprzednimi badaniami. Jednak u leworęcznych wzorzec był przeciwny: większa aktywność występowała w prawej półkuli mózgu.

"Przewidywaliśmy takie zjawisko odwrócenia, ponieważ obserwowaliśmy, że ludzie skłaniają się do używania różnych rąk, kiedy mają za zadanie coś zdobyć lub czegoś uniknąć" – wyjaśnia Casasanto.

Działania związane z osiąganiem czegoś często wykonywane są przez rękę dominującą. Odwrotnie jest z działaniami, mającymi za cel unikanie.

Zdaniem naukowców, ich badania mogą w przyszłości pomóc w lepszej terapii depresji i zaburzeń lękowych u ludzi leworęcznych.

PAP, 09-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe