Pies w miejscu pracy to większe zaangażowanie i mniej stresu
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Pies w miejscu pracy to większe zaangażowanie i mn…

Pies w miejscu pracy to większe zaangażowanie i mniej stresu

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Osoby, którym w miejscu pracy towarzyszy pies, są mniej zestresowane i bardziej zmotywowane - twierdzą amerykańscy badacze, których wnioski opublikował "International Journal of Workplace Health Management".

Randolph Barker z Virginia Commonwealth University prowadził obserwacje wśród 75 osób zatrudnionych w firmie produkcyjnej, która zezwala na przyprowadzanie zwierząt do pracy. Przez tydzień badał on poziom hormonów stresu w próbkach śliny pobieranych w różnych porach dnia. Jednocześnie analizowano aspekty związane z zaangażowaniem i satysfakcją z pracy.

Rano, gdy badani zaczynali pracę, nie zaobserwowano znaczących różnic pomiędzy pracownikami, którym towarzyszyły w pracy psy a tymi, którzy zostawiali swoich pupili w domu oraz tymi lub w ogóle nie posiadali czworonoga. Okazało się jednak, że w ciągu dnia poziom hormonów stresu wyraźnie spadał w pierwszej grupie, podczas gdy w przypadku dwóch pozostałych podwyższał się.

Barker podkreśla, że poziom stresu u właścicieli psów był znacznie wyższy w dniach, gdy ich ulubieńcy zostawali w domu w porównaniu z dniami, gdy towarzyszyli im w pracy. Co więcej, pozytywny wpływ obecności psów przenosił się także na pracowników, którzy nie przyprowadzali ze sobą zwierząt.

"Zachęcamy naszych pracowników do przyprowadzania ze sobą psów, o ile są one dobrze ułożone. Zaobserwowaliśmy, że efekty są zbliżone do tych, które wykazały badania - przyjemniejsze środowisko pracy, regularne przerwy i zredukowanie stresu poprzez kontakt ze zwierzętami w ciągu dnia. Szczęśliwsze są także same psy, które nie spędzają długich godzin w samotności" - komentuje Louise Lee, rzeczniczka prasowa Blue Cross, brytyjskiej organizacji pomagającej zwierzętom.

PAP, 04-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe