Pierwsze dziecko zaraz po ślubie to większa szansa na syna
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Pierwsze dziecko zaraz po ślubie to większa szansa…

Pierwsze dziecko zaraz po ślubie to większa szansa na syna

INFORMATOR. Ciekawostki

Zbigniew Wojtasiński

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-11-2012

Fot. Photos8.com
 
Kobiety rodzące pierwsze dziecko szybciej po ślubie mogą ujawniać większą płodność. Mają one większą szansę na posiadanie dużej liczby dzieci, w tym zwłaszcza synów - wykazały badania polskich badaczek opublikowane przez „American Journal of Human Biology”.

Badania dr Ilony Nenko i dr hab. Grażyny Jasieńskiej z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mają unikatowe znaczenie, gdyż przeprowadzono je na podstawie starych ksiąg parafialnych.

„Odtworzyłyśmy historię 377 małżeństw zawartych w latach 1782-1882 w jednej z wiejskich parafii w Beskidzie Wyspowym – powiedziała dziennikarzowi PAP dr Nenko. Mają unikatową wartość, gdyż są dobrze zachowane i dobrze prowadzone, na dodatek wciąż kontynuowane.

Ze zgromadzonych tam danych wynika, że kobiety, które w tym okresie łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, szybciej też zachodziły w kolejne ciąże w ciągu życia. Miały więcej dzieci, a wśród ich kolejnego potomstwa na ogół przeważali synowie.

„Dawniej, gdy nowoczesna antykoncepcja nie była jeszcze dostępna, czas jaki upływał od ślubu do urodzenia pierwszego dziecka świadczył w dużej mierze o biologicznej płodności kobiety. Dziś bardziej interesuje nas to, jak długo para starała się o pierwsze dziecko” – podkreśla dr Nenko.

Jak to wyjaśnić? Płodność kobiety w znacznym stopniu zależy od stanu jej odżywienia. A im jest on lepszy, tym wyższy jest poziom hormonów płciowych, co z kolei ułatwia zajście w ciążę – wyjaśnia dr Nenko. Dodaje, że urodzenie chłopca jest bardziej kosztowne energetycznie dla organizmu kobiety. Stąd zależność, że kobiety, które łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, miały ostatecznie więcej synów.

Dane o tym kiedy kobieta zaszła w pierwszą ciążę mają również odwrotną zależność – świadczą o ich kondycji. Nawet u kobiet żyjących ponad dwieście lat temu.

Krakowskie badaczki zamierzają kontynuować badania w oparciu o te same księgi parafialne. „W kolejnym etapie analiz chcemy wykazać czy posiadanie przez kobiety większej liczby dzieci wpływa na długość ich życia” - powiedziała PAP dr Nenko. Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Stąd przypuszczenia, że urodzenie większej liczby dzieci może skracać życie kobiety.

Zbigniew Wojtasiński, 30-11-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe