Palacze mogą być bardziej podatni na schizofrenię
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Palacze mogą być bardziej podatni na schizofrenię…

Palacze mogą być bardziej podatni na schizofrenię

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Palenie tytoniu może zmieniać aktywność genu związanego ze schizofrenią - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Od dawna wiadomo, że schozofrenia ma podłoże genetycznem, jednak nie udało się na razie znaleźć głównego genu, który by za to odpowiadał. Porównuje się natomiast częstość występowania poszczególnych genów, sprzyjających tej chorobie.

Profesor Boris Quednow z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Zurichu oraz prof. Georg Winterer z uniwersytetu w Kolonii przyjęli nowe podejście. Metodą elektroencefalografii (EEG) badali przetwarzanie prostych bodźców akustycznych (sekwencja podobnych do siebie dźwięków). Przetwarzając konkretny bodziec, ludzie zdrowi hamują przetwarzanie innych bodźców, które nie są w danej chwili istotne. Osoby ze schizofrenią mają problem z tego rodzaju filtracją, co prawdopodobnie przyczynia się do przeciążenia ich mózgów informacjami.

Ponieważ zdrowe psychicznie osoby także filtrują bodźce z różną sprawnością, przetwarzanie danego bodźca można powiązać z konkretnym genem.

Podczas zakrojonych na dużą skalę badań zbadano ponad 1800 zdrowych osób. Naukowcy sprawdzali między innymi, jak dalece filtrowanie bodźców akustycznych powiązane jest ze znanym czynnikiem ryzyka - tak zwanym genem czynnika transkrypcyjnego 4 (TCF4). TCF4 to białko odgrywające kluczową role we wczesnej fazie rozwoju mózgu. Ponieważ chorzy na schizofrenię często palą, naukowcy studiowali także ich nawyki dotyczące palenia.

Zebrane dane wykazały, że psychicznie zdrowi nosiciele genu TCF4 także filtrują bodźce mniej efektywnie - podobnie jak schizofrenicy. Dotyczy to zwłaszcza palaczy i nasila się wraz z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Natomiast niepalący nosiciele genów filtrowali informacje lepiej od palących.

Zdaniem autorów badań palenie tytoniu może modyfikować działanie TCF4 na filtrowanie bodźców akustycznych - a być może także działanie innych genów odpowiedzialnych za schizofrenię.

PAP, 30-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe