Kobiety bardziej zazdroszczą koleżankom z pracy
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Kobiety bardziej zazdroszczą koleżankom z pracy

Kobiety bardziej zazdroszczą koleżankom z pracy

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-05-2012

Fot. NCI
 
Rywalizacja w miejscu pracy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najbardziej zazdroszczą one koleżankom atrakcyjności, wpływów i dominacji. W przypadku obu płci zazdrość wzbudzają natomiast kompetencje społeczne innych osób - twierdzą naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "Revista de Psicología Social".

Rywalizacja w obrębie jednej płci ewolucyjnie podyktowana jest pragnieniem uzyskania i utrzymania dostępu do płci przeciwnej - mówi Rosario Zurriaga z Uniwersytetu Walencji, która wraz z naukowcami z Hiszpanii, Holandii i Argentyny badała różnice pomiędzy podejściem męskim i kobiecym.

Swoje wnioski badacze opierają na analizie kwestionariuszy rozdystrybuowanych pomiędzy 57 kobiet i 57 mężczyzn w ich miejscach pracy. Uczestnicy mieli średnio 36 lat i przepracowali w danej firmie 11 lat.

Najwięcej badanych osób pracowało w szkolnictwie (30 proc.), w sektorze administracji (około 26 proc.) oraz w sektorze usług ( 21 proc.).

Naukowcy podzielili odczuwane przez uczestników emocje na zazdrość charakteryzowaną jako poczucie zagrożenia lub straty związanej z obecnością rywala lub rywalki, oraz zawiść, definiowaną tu jako reakcja na sukces odniesiony przez inną osobę, jej umiejętności i cechy, które są przez nas pożądane.

"Celem naszych badań było wyjaśnienie roli emocji, jaką w miejscu pracy odgrywają takie emocje jak zazdrość i zawiść. Te uczucia nie były dotychczas analizowane w kontekście zawodowym, choć mogą powodować stres, konflikty i negatywnie wpłynąć na zatrudnione osoby" - zauważa Zurriaga.

PAP, 08-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe