Geny wpływają na zespół stresu pourazowego
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Geny wpływają na zespół stresu pourazowego

Geny wpływają na zespół stresu pourazowego

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-04-2012

Fot. Photos8.com
 
Wrażliwość na zespół stresu pourazowego (PTSD) zależy częściowo od wariantów genów - wynika z badań opublikowanych na łamach "Journal of Affective Disorders".

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zespołem zaburzeń psychicznych, które pojawiają się na skutek bardzo silnego negatywnego przeżycia (na przykład gwałtu, agresywnego napadu, walki frontowej, katastrof komunikacyjnych, klęsk żywiołowych bombardowań, tortur). Największą grupę chorych stanowią weterani wojenni.

Osobom dotkniętym PTSD wciąż przypominają się traumatyczne przeżycia, mają koszmarne sny, problemy z zasypianiem, trudności z koncentracją, są drażliwe, mają wybuchy gniewu i złości. Bywają emocjonalnie odrętwiałe lub zbyt uczulone na niebezpieczeństwo, starają się unikać sytuacji, które budziłyby złe wspomnienia. Szacuje się, że takie problemy ma około 3 proc. całej populacji. Leczenie polega najczęściej na psychoterapii.

Amerykański zespół doktora Armena Goenjana z University of California w Los Angeles zbadał DNA 200 członków 12 rodzin, które przeżyły trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 w Armenii (7 grudnia 1988 r.). Zginęło wówczas 25 000 osób.

90 proc biorących udział w badaniach widziało martwe ciała, zaś 92 proc. - osoby poważnie ranne. Jak się okazało, u osób, które były nosicielami dwóch wariantów genów (TPH1 i TPH2) wpływających na wydzielanie serotoniny (wpływającej na nastrój i zachowanie) częściej rozwijał się PTSD. Jak się wydaje, mniejsza produkcja serotoniny związana z wariantami sprzyjała wystąpieniu PTSD.

Badania mają być powtórzone na większej i bardziej zróżnicowanej populacji. Jeśli wyniki się potwierdzą, możliwe powinno być wcześniejsze wykrywanie osób szczególnie narażonych na PTSD (na przykład żołnierzy, którzy nie wytrzymają obciążenia) oraz leczenie PTSD za pomocą odpowiednich leków bądź terapii genowej.

PAP, 06-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe