Fale radiowe w leczeniu nadciśnienia
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Fale radiowe w leczeniu nadciśnienia

Fale radiowe w leczeniu nadciśnienia

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-11-2010

Źródło: wikipedia.org
 
Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych, którym nie pomagają konwencjonalne leki - informuje pismo "The Lancet".

Nową metodę wypróbował zespół prof. Murraya Eslera z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w Melbourne. Do tętnicy nerkowej wprowadza się specjalny cewnik, a następnie przy pomocy fal radiowych selektywnie uszkadza nerwy w wyściółce naczyń nerkowych. Nerwy te mają związek z regulacją ciśnienia krwi - ich wyłączenie obniża ciśnienie.

Ciśnienie spada średnio o 10 milimetrów słupa rtęci. Nie oznacza to wyleczenia, ale obniża zagrożenie następstwami nadciśnienia. Poza tym niemal nie stwierdza się skutków ubocznych. U połowy z ponad 100 leczonych w ten sposób pacjentów możliwe stało się kontrolowanie ciśnienia tętniczego przy pomocy leków.

Choć metoda nadal jest w fazie badań, specjaliści twierdzą, że w przyszłości mogłaby pomóc setkom tysięcy chorych.

Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem zagrożenia zgonem w świecie zachodnim - dotyczy około miliarda ludzi. Nieleczone lub leczone nieskutecznie, nadciśnienie tętnicze może prowadzić między innymi do zawału, udaru oraz uszkodzenia: nerek i siatkówki oka.

U części pacjentów leczenie nie jest skuteczne, ponieważ nie przyjmują oni leków w sposób prawidłowy, jednak w przypadku około 20 proc. chorych leki nie działają.

PMW, 19-11-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe