Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami równie efektywne jak z większymi
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami równie efektywne …

Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami równie efektywne jak z większymi

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 16-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wykonywanie większej liczby powtórzeń z mniejszymi ciężarkami buduje mięśnie i zwiększa wytrzymałość na równi z ćwiczeniem przy większym obciążeniu – wynika z kanadyjskiego badania opisanego w „Journal of Applied Physiology”.

Krytycznym czynnikiem w budowaniu muskulatury jest doprowadzenie się do stanu zmęczenia – uważają badacze z McMaster University w Hamilton, w stanie Ontario.

Naukowcy sprawdzili, jak różne kombinacje obciążeń i powtórek wpływały na mięśnie nóg u młodych mężczyzn. Ochotnicy ćwiczyli trzy razy w tygodniu przez 10 tygodni według trzech różnych programów treningowych. W jednym mieli wykonać jedną serię powtórzeń przy obciążeniu stanowiącym 80 proc. maksymalnego obciążenia, w kolejnym – trzy serie przy obciążeniu jak w pierwszym przypadku, a w trzecim – trzy serie przy obciążeniu stanowiącym 30 proc. maksymalnego ciężaru.

Seria składała się średnio z 8-12 powtórek dla największych ciężarów i 25-30 powtórek dla mniejszych obciążeń.

„Odkryliśmy, że ciężary, które były dość ciężkie i porównywalnie lżejsze, były równie efektywne w zwiększaniu masy mięśniowej i zwiększaniu wytrzymałości” – powiedział autor badania Cam Mitchell.

Wnioski naukowców obalają popularny pogląd głoszący, że wykorzystywanie dużych obciążeń jest najlepszym sposobem na wzrost masy mięśniowej i siły.

„Wielu dorosłych ma problemy ze stawami, które wykluczają ćwiczenie przy dużych obciążeniach. To badanie pokazuje, że mają wybór i mogą ćwiczyć z lżejszymi i mniej onieśmielającymi ciężarkami i wciąż będą mieć z tego korzyści” – uważa Mitchell.

PAP, 16-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe