Biurowa opaska regulująca temperaturę i światło
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Biurowa opaska regulująca temperaturę i światło…

Biurowa opaska regulująca temperaturę i światło

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-01-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Naukowcy z USA skonstruowali WristQue - czujnik dla budynku inteligentnego, pozwalający na ustawienie temperatury, wilgotności i poziomu oświetlenia w pokoju optymalnego dla pracującego w nim człowieka – poinformował New Scientist.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pod kierownictwem prof. Joe Paradiso z Media Lab Responsive Environments Group , opracowali nowy dodatek do urządzeń tzw. budynku inteligentnego – osobisty sensor kontroli warunków w pomieszczeniu. Czujnik ten ustawia światło, wilgotność oraz temperaturę pomieszczenia, według parametrów optymalnych dla jego użytkownika.

WristQue, jest drukowaną w technice 3D opaską, zawierającą mikroprocesor oraz czujniki, wykrywające zmiany temperatury, wilgotności i światła. W opasce umieszczono także chip obsługujący bezprzewodową transmisję szerokopasmową w standardzie UWB. Pozwala on na komunikację ze sterownikami i czujnikami umieszczonymi w całym budynku

WristQue posiada trzy przyciski. Dwa pierwsze służą użytkownikowi do określenia, że jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Trzeci aktywuje moduł kontroli ruchu, konieczny do sterowania znajdującymi się w pomieszczeniu komputerami.

Badacze z MIT przetestowali nowy system w budynku Media Lab. Jest on uruchamiany przez czujnik ruchu, wykrywający że ktoś wszedł do pokoju. Jeśli osoba ta nie zmieni warunków w nim panujących, system ustala je jako podstawowe. Kiedy użytkownik wciśnie guzik zmiany temperatury na wyższą lub niższą, zmienia się ona do poziomu akceptowalnego dla większości osób przebywających w pokoju. Chłodzenie lub grzanie następuje przez uruchomienie systemu klimatyzacji. Czujniki znajdujące się na zewnątrz dostosowują także temperaturę w pokoju do panującej na zewnątrz tj. nie dopuszczają do przechłodzenia pokoju w lecie lub przegrzania w zimie.

Aplikacja systemowa, wbudowana w system komputerowy, używając danych z poprzedniego tygodnia, jest w stanie określić, kiedy pokój będzie zajęty i przez kogo. Pozwala to ustawić temperaturę od razu pod kątem osób, które będą w nim przebywać. Trzytygodniowy okres testowy pozwolił na zaoszczędzenie 24 proc. dotąd używanej energii, m.in. przez rzadsze uruchamianie klimatyzacji.

WristQue znajduje się jeszcze na wczesnym etapie testów i prawdopodobnie ulegnie różnym zmianom. Zespół badawczy chce m.in. wyposażyć system informatyczny powiązany z tym czujnikiem w rozwiązanie do lokalizacji, przełącznik do ustawianie zdalnego poziomu światła oraz sensory do wybierania trybu zdalnej kontroli poszczególnych urządzeń elektronicznych w pokoju.

PAP, 20-01-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe