Bakterie w jelitach wpływają na ryzyko zawału
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Bakterie w jelitach wpływają na ryzyko zawału

Bakterie w jelitach wpływają na ryzyko zawału

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-01-2012
Skład i rozmiar flory bakteryjnej w naszych jelitach może pomóc przewidzieć ryzyko zawału. Co więcej, manipulacja tymi mikroorganizmami może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka oraz szybszą rekonwalescencję - informuje FASEB Journal.

Wnioski są wynikiem badań przeprowadzonych na trzech grupach szczurów, z których pierwsza otrzymywała standardowe pożywienie, drugiej podawano w wodzie wankomycynę (antybiotyk o działaniu bakteriobójczym), a trzeciej - suplement zawierający probiotyk (Lactobacillus plantarum - bakteria, która hamuje produkcję leptyny).

Zarówno u gryzoni, które otrzymywały antybiotyk, jak i u tych otrzymujących probiotyk, zaobserwowano obniżenie poziomu leptyny (hormonu regulującego apetyt i metabolizm), co przełożyło się na mniejsze ryzyko i siłę zawału, a także szybszą regenerację funkcji mechanicznych serca w porównaniu z grupą otrzymującą standardową dietę. Oba preparaty wpłynęły na zmianę mikroflory jelit i w obu przypadkach podanie leptyny powodowało zmniejszenie efektu ochronnego.

"Biochemiczny związek pomiędzy bakteriami w jelitach, ich matabolitami oraz uszkodzeniami serca wpływa na ryzyko zgonu z powodu zawału mięśnia sercowego" - mówi autor badań dr John E. Baker z Medical College of Wisconsin w Milwaukee. "Zastosowanie probiotyków w przyszłości będzie w stanie poprawić zdrowie układu krwionośnego populacji".

"Nie jesteśmy skłonni przepisywać jogurtu w celu zapobiegania zawałom, jednak te badania pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób mikrobiom wpływa na reakcję naszego organizmu na uszkodzenia" - dodaje redaktor naczelny pisma Gerald Weissmann. - Podobnie jak lekarze oceniają ryzyko chorób serca na podstawie poziomu cholesterolu, ciśnienia tętniczego i ogólnej kondycji ciała, być może wkrótce będziemy mogli ocenić podatność na choroby, patrząc na mikroby, które zasiedlają jelita".

Odkrycie to ma szansę przyczynić się do powstania nowych testów diagnostycznych, a także metod zapobiegania i leczenia pacjentów po zawale - konkludują naukowcy.

PAP, 18-01-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe