Wirusowe zapalenie wątroby. Planujesz podróż? Nie zapomnij o szczepieniach
Strona główna » Informator » Wypoczynek » Planujesz podróż? Nie zapomnij o szczepieniach

Planujesz podróż? Nie zapomnij o szczepieniach

INFORMATOR. Wypoczynek

DZ / PPK

zdrowemiasto.pl | dodane 03-08-2012
Podróż do egzotycznych miejsc na odległych kontynentach takich jak Azja czy Afryka to niezwykle ekscytująca przygoda. Wielu z nas marzy o jej przeżyciu podczas wakacji czy upragnionego urlopu. Aby pozostały po niej tylko dobre wspomnienia, należy wcześniej pomyśleć o koniecznych szczepieniach. Wśród tych najczęściej zalecanych jest także szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Jeśli nie byliśmy wcześniej szczepieni przeciwko wzw typu B, to szczepienie powinniśmy uzupełnić zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się w miejsca, gdzie częstotliwość występowania tego zakażenia jest największa.

wzw_world.gif

W czasie egzotycznych wakacji (i nie tylko) należy unikać ryzykownych zachowań, m.in:
  • wykonywania tatuażu lub piercingu,
  • niezabezpieczonych prezerwatywą kontaktów seksualnych,
  • przyjmowania dożylnych narkotyków

 

Dane opublikowane przez World Health Organization (WHO) oraz inne źródła donoszą, iż oznaki przebytego zakażenia wirusem HBV występują u 2 miliardów osób na świecie. Istnieje ponad 350 milionów przypadków przewlekłego zakażenia HBV. Na podstawie przeprowadzonych badań szacuje się, że około 1 miliona osób umiera co roku z powodu raka lub niewydolności wątroby spowodowanych zakażeniem HBV, zaś 15-25% pacjentów z przewlekłym zakażeniem HBV umiera z powodu choroby wątroby. Eksperci alarmują, że HBV powoduje 80% przypadków pierwotnego raka wątroby na świecie. W ich ocenie pierwotny rak wątroby jest 3. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Wirusowe zapalenie wątroby to potencjalnie śmiertelna choroba, która dotyka co 12. osobę na świecie. Większość zakażeń wirusem HBV (wirus zapalenia wątroby typu B) lub HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) nie daje żadnych objawów. Osoby z przewlekłym zakażeniem mogą żyć wiele lat, nie wiedząc o tym, że są zakażone wirusem. Eksperci ostrzegają i zalecają zabezpieczyć się, poddając się szczepieniom przeciwko tej chorobie.


DZ / PPK, 03-08-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe