Riła - najwyższe góry Półwyspu Bałkańskiego
Strona główna » Informator » Wypoczynek » Riła - najwyższe góry Półwyspu Bałkańskiego

Riła - najwyższe góry Półwyspu Bałkańskiego

INFORMATOR. Wypoczynek

ADV

zdrowemiasto.pl | dodane 01-05-2013

Widok na Riłę z Kostenec / űródło: wikipedia.org
 
Piękne i tajemnicze Bałkany stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Jednym z państw, które korzysta na rosnącym zainteresowaniu tą częścią Europy jest Bułgaria. Wczasy w tym kraju to gwarancja nie tylko udanego wypoczynku, ale i spotkania z niezwykłą przyrodą.

Wczasy w Bułgarii - idealne wakacje

Choć największym zainteresowaniem cieszą się tu nadmorskie kurorty, turyści odkrywają również nieco mniej znane, za to wyjątkowo piękne zakątki bułgarskiego państwa. Jednym z takich miejsc są tereny wchodzące w skład Parku Narodowego Riła. Czym przyciąga amatorów podróży ten region? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Riła – niezwykły park

Park Narodowy Riła jest swego rodzaju fenomenem. Z jednej strony na jego obszarze znajdują się najwyższe bałkańskie góry, w tym najwyższy na Półwyspie Bałkańskim szczyt Musała, osiągający wysokość 2925 m n.p.m. Z drugiej strony jest to największy obszar przyrody na terenie Bułgarii, który został objęty ochroną prawną. Dodatkowo wartość tego masywu zwiększa fakt, iż na jego obszarze biorą swój początek najważniejsze rzeki Bułgarii. To właśnie tu znajdują się źródła Maricy, Mesty i Iskyru. Wędrując tutejszymi szlakami turystycznymi można podziwiać wysokogórskie krajobrazy, tak wielu osobom kojarzące się z alpejskimi pejzażami. Panują tu również idealne warunki dla narciarzy, dla których wyjątkowym miejscem jest Borowec – znany doskonale miłośnikom białego szaleństwa ośrodek turystyczny.

Nie oznacza to jednak, że Riła jest krainą atrakcyjną tylko dla piechurów, amatorów sportów zimowych i miłośników górskich wypraw.  Wręcz przeciwnie. Ogromnym bogactwem tego terenu są źródła termalne, sprzyjające rozwojowi miejscowości o uzdrowiskowym charakterze. Do tych najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy uzdrowisk zalicza się Riła Saparewa Banja oraz Kostenec.

Prawosławny monastyr – największa atrakcja krajoznawcza Riły

Monastyr Rilski, założony w X wieku i służący ludności prawosławnej, jest najcenniejszym zabytkiem architektury w tej części Bułgarii. To wyjątkowo piękne centrum pielgrzymkowe, tak chętnie odwiedzane przez wiernych po dziś dzień, swe powstanie zawdzięcza Iwanowi Rilskiemu. Mnich – pustelnik, kanonizowany przez Kościół prawosławny, do dnia dzisiejszego cieszy się ogromnym szacunkiem w tej części kraju. Choć wzniesiony z jego woli monastyr zmienił całkowicie swe oblicze w XIX wieku, nadal jest obiektem wyjątkowo cennym. Ze względu na swój wyjątkowy charakter został wpisany na listę UNESCO, dzięki czemu zainteresowali się nim nie tylko prawosławni pielgrzymi, ale i turyści z całej Europy.

ADV, 01-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe