Zima groźna dla chorych na POChP
Strona główna » Informator » Kraj » Zima groźna dla chorych na POChP

Zima groźna dla chorych na POChP

INFORMATOR. Kraj

Natalia Zabielska

zdrowemiasto.pl | dodane 23-02-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dla chorego na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zima jest szczególnie trudnym okresem w roku. Mróz, duża wilgotność związana z  opadami śniegu i deszczu nasila objawy chorób układu oddechowego. Dodatkowo silny wiatr  wzmaga trudności związane z oddychaniem. Osobom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) mogą zdarzyć się zasłabnięcia, bóle w klatce piersiowej i większe niż zazwyczaj zmęczenie. Nasila się kaszel i duszność, które są typowymi objawami POChP.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego polegające na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Głównym czynnikiem powodującym POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90% zachorowań. Miesiące zimowe: grudzień-marzec są niebezpieczne dla chorych na POChP głównie z powodu licznych infekcji, również związanych z przeziębieniami. Przeziębienie, niegroźne dla młodego, zdrowego człowieka, może być groźne dla chorego na POChP jeśli infekcja z górnych dróg oddechowych przemieszcza się do płuc.

„Chorzy na POChP należą do głównej grupy ryzyka w przypadku powikłań pogrypowych. Wirus grypy bardzo zaostrza chorobę, zwiększając tym samym liczbę hospitalizowanych osób. Powinni oni unikać miejsc, w których nietrudno o zachorowanie, pamiętając jednocześnie o tym, że wirus grypy bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową. Rekomendujemy, aby chorzy na POChP i astmę szczepili się przeciw grypie, ponieważ wszelkie badania naukowe potwierdzają skuteczność szczepień i ich bezpieczeństwo w zapobieganiu zachorowaniom, a szczególnie powikłaniom pogrypowym” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

POChP jest chorobą ciężką, przy czym nie tak trudno ją wykryć. Badanie spirometryczne jest podstawową formą diagnozy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić  kondycję i pojemność płuc. Niestety, według raportu przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski,tylko 0,5% Polaków pytanych o to, co kojarzy im się z POChP, wymieniało spirometrię.

Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobą płuc powinni ograniczać wychodzenie z domu w czasie zimowej niepogody  i dużych mrozów. Zdarza się, że z powodu duszności, towarzyszącej wysiłkowi związanemu z wyjściem z domu, zaczynają oddychać przez usta - wtedy zimne powietrze dostaje się do płuc nasilając duszność oraz ochładza powierzchnię oskrzeli ułatwiającym wirusom i bakteriom zaatakowanie płuc .

Natalia Zabielska, 23-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe