Radiosynowektomia: radioizotopy w leczeniu zapalenia stawów w przebiegu RZS, łuszczycy, zwyrodnieńi innych schorzeń
Strona główna » Informator » Kraj » Radiosynowektomia: radioizotopy w leczeniu zapalen…

Radiosynowektomia: radioizotopy w leczeniu zapalenia stawów w przebiegu RZS, łuszczycy, zwyrodnień i innych schorzeń

INFORMATOR. Kraj

Marta Sułkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 16-03-2018

Radiosynowektomia. Radiofarmaceutyk w postaci roztworu koloidalnego. Konsystencja preparatu przypomina drobny, półpłynny pył.
 
Synowektomia radioizotopowa (radiosynowektomia) to bezpieczna i skuteczna metoda miejscowego leczenia nieinfekcyjnych stanów zapalnych w obrębie stawów, występujących między innymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i łuszczycy. Podany bezpośrednio do stawu radiofarmaceutyk niszczy zmienioną zapalnie błonę maziową, zmniejsza wysięk, powoduje ustąpienie bólu i pomaga przywrócić ruchomość stawu, a tym samym - poprawia jakość życia pacjenta. Radiosynowektomia jest często alternatywą dla operacji. Ta mało inwazyjna metoda leczenia jest refundowana – mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Co to jest?


Radiosynowektomia jest metodą leczenia z zakresu procedur medycyny nuklearnej.Polegana miejscowym leczeniu nieinfekcyjnych stanów zapalnych w obrębie stawów, przebiegających z rozrostem zmienionej zapalnie błony maziowej. Leczenie odbywa się z wykorzystaniem radiofarmaceutyków, czyli leków zawierających odpowiedni radioizotop. Radioizotopy stosowane do leczenia emitują  promieniowanie β (beta). Radiofarmaceutyki podawane są bezpośrednio do stawu w postaci zastrzyku.

Działanie lecznicze radiofarmaceutyku polega na stopniowym włóknieniuzmienionej zapalnie błony maziowej stawu, zahamowaniu wysięków i eliminacji stanów zapalnych w jamie stawowej. Dzięki temu stan zapalny nie rozwija się, a elementy chrzęstne i kostne w stawie nie podlegają dalszej destrukcji. Obrzęki i ból ustępują, zwiększa się ruchomość stawu, a tym samym – poprawia się jakość życia pacjenta.

image001pop.jpg
Radiofarmaceutyk w postaci roztworu koloidalnego. Konsystencja preparatu przypomina drobny, półpłynny pył.

Dla kogo?

– Z uwagi na nieinwazyjny charakter i wysoką skuteczność terapeutyczną radiosynowektmii, do leczenia tą metodą kwalifikowani są pacjenci z przewlekłymi stanami zapalnymi stawów, w których doszło do patologicznego przerostu błony maziowej – mówi prof. Leszek Królicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej.

Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej radiosynowektomia izotopowa jest wskazana u pacjentów, u których dolegliwości, takie jak obrzęk, ból, czy ograniczenie ruchomości stawu, utrzymują się lub nawracają, mimo prób leczenia innymi metodami. – Zabiegi z zastosowaniem radiosynowektomii stosuje się między innymi w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), łuszczycowego zapalenia stawów, stanach zapalnych i przewlekłych zmianach zwyrodnieniowych przebiegających z wysiękiem – tłumaczy prof. Leszek Królicki.

image005pop.jpg
Prof. Leszek Królicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej
Jak przebiega zabieg?


Lek radioizotopowy wstrzykuje się precyzyjnie dostawu, gdzie występuje stan zapalny. Zarówno radiofarmaceutyk, jak i jego dawka zależą od wielkości stawu. Często oprócz radiofarmaceutyku pacjentowi podaje się również lek sterydowy, który pozwala ograniczyć stan zapalny i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Po podaniu preparatu igłę przepłukuje się, podając sól fizjologiczną. Od momentu podania radiofarmaceutyku, pacjent powinien ograniczać ruchy leczonego stawu przez około 48 godzin.

–Stabilizacja stawu po zabiegu radiosynowektomii jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia odpowiednią penetrację leku do błony maziowej i zapobiega ewentualnemu cofnięciu się radiofarmaceutyku do kanału wkłucia, co mogłoby prowadzić do rozwinięcia zapalenia skóry – mówi Prof. Leszek Królicki.

image007pop.jpg
Najważniejszymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, karmienie piersią, miejscowa infekcja skóry, uszkodzona torbiel podkolanowa.

Metoda skuteczna i refundowana

Razem z radiofarmaceutykiem leczniczym podawana jest mała dawka radiofarmaceutyku pozwalającego na wykonanie badania scyntygraficznego. Dzięki temu ocenia się, czy podanie leku przebiegło właściwie.
–Skuteczność leczenia metodą radiosynowektomii ocenia się po minimum trzech miesiącach od wykonania zabiegu. Ocenia się,czy ustąpił wysięk stawowy, zmniejszyły się lub ustąpiły dolegliwości bólowe, poprawiła się lub powróciła ruchomość stawu.Radiosynowektomia to skuteczna metoda lecznicza, nierzadko pozwalająca całkowicie wyleczyć nieinfekcyjne stany zalane stawów i uniknąć operacji chirurgicznej – mówi prof. Leszek Królicki.

 
Obraz widoczny po podaniu radiofarmaceutyku do stawu kolanowego pacjenta

Ważne dla pacjenta:

Przez tydzień od zabiegu radiosynowektomii należy unikać nadmiernego obciążenia stawu, w tym wysiłku fizycznego oraz długich spacerów. Promieniowanie jonizujące nie działa poza obręb leczonego stawu, dlatego nie ma potrzeby izolowania się od członków rodziny i innych osób. Dolegliwości z reguły ustępują stopniowo po kilku tygodniach od zabiegu.

W odpowiednim wskazaniu skierowanie na leczenie może wystawić lekarz specjalista.

Marta Sułkowska, 16-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe