Jakiej terapii oczekują chorzy na astmę i POCHP?
Strona główna » Informator » Kraj » Jakiej terapii oczekują chorzy na astmę i POCHP?

Jakiej terapii oczekują chorzy na astmę i POCHP?

INFORMATOR. Kraj

Milena Wielgolewska

zdrowemiasto.pl | dodane 02-08-2013

Prof. Tadeusz Pietras, pulmonolog
 
Skuteczność i cena to według pacjentów chorych na astmę i POChP najważniejsze czynniki, którymi powinna się cechować stosowana przez nich terapia[1]. Badanie oczekiwań pacjentów potwierdza również ich zainteresowanie odpowiednikami leków i wysoką znajomość przyjmowanych przez nich preparatów.

Prawie ¾ badanych podkreśla, że najważniejsza w utrzymaniu kontroli nad chorobą jest skuteczność przyjmowanego preparatu. Połowa badanych, w tym również osoby po 40. roku życia, jednoznacznie deklaruje, że liczy się dla nich niski koszt terapii, którą przyjmują. Pani Edyta, pacjentka z Warszawy: Choruję na astmę wiele lat i przez ten czas stosowałam głównie preparaty wziewne, w różnych cenach, gdyż nie wszystkie leki jakie przyjmowałam miały swoje tańsze zamienniki. Teraz na szczęście preparat zagraniczny, który stosowałam dotychczas ma taki odpowiednik, o którym powiedział mi lekarz i bardzo mnie to cieszy, bo daje mi gwarancję tego, że będą mogła wykupić mój lek bez problemu. Jest tak samo skuteczny, bo pozwala mi na normalne funkcjonowanie, a kosztuje mniej.

Co więcej, ponad ¾ badanych jest zainteresowanych obecnością tańszych odpowiedników stosowanych przez nich terapii. Prof. Tadeusz Pietras, pulmonolog: Zamiana leku może nastąpić w przypadkach medycznie uzasadnionych i tylko wtedy, gdy taki zamiennik jest dostępny na rynku. Niestety, jeszcze nie wszystkie leki w tej grupie mają tańszy odpowiednik. Preparaty te są równie skuteczne jak leki innowacyjne, co potwierdzają wyniki badań równoważności, jakie każdy z leków generycznych musi mieć w momencie dopuszczenia go do obrotu. O takie leki pytają zazwyczaj pacjenci w starszym wieku, dla których koszt terapii jest bardzo ważny. Potwierdzają to przeprowadzone badania, z których wynika, że prawie 90% pacjentów w wieku powyżej 40 lat, pyta swojego lekarza o dostępność tańszych odpowiedników stosowanych przez nich terapii. 

Wiem czym się leczę – świadomy pacjent a edukacja prowadzona przez lekarza

Pacjenci chorujący na astmę i POChP należą do tych, którzy dużo wiedzą na temat swojej choroby. Podstawową wytyczną dla nich są informacje od lekarza specjalisty lub lekarza prowadzącego. Prawie 9 na 10 osób deklaruje, że zna i rozpoznaje nazwy leków, które stosuje i wątpi w ewentualność pomyłki z innymi preparatami. Prof. Pietras: Wiedza pacjentów chorych na astmę i POChP na temat przyjmowanej przez nich terapii jest duża, wymuszona niejako przez to, że żyjąc z przewlekłą, nieuleczalną chorobą przez wiele lat, stosując różne terapie, mają wiedzę na temat leków, które zapewniają im optymalną kontrolę nad chorobą. To bardzo świadoma grupa pacjentów, niezależnie od wieku. Ale ważną rolę w procesie leczenia odgrywa w tym edukacja i współpraca pacjenta z lekarzem.

Lekarze potwierdzają, że w edukacji pacjentów oprócz wiedzy na temat preparatów ważną rolę dla pacjenta odgrywa nauka sposobu podawania leku (np. obsługa korzystania z inhalatora), ale również przekazana przez lekarza informacja o możliwości wystąpienia skutków ubocznych i sposobach postępowania w takiej sytuacji. Aktywne włączenie pacjenta w proces leczenia pozwala mu zrozumieć swoją chorobę, kontrolować jej przebieg we współpracy z lekarzem oraz zniwelować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

[1] Wyniki badania pochodzą z Raportu pt: Oczekiwania polskich pacjentów w zakresie terapii astmy i POChP , badanie zrealizowane przez  Agencję Badawczą SW Research w marcu 2013 r.

Milena Wielgolewska, 02-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Przekaż