Decyzja, która ratuje życie. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Strona główna » Informator » Kraj » Decyzja, która ratuje życie. Światowy Dzień Donacj…

Decyzja, która ratuje życie. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

INFORMATOR. Kraj

Paulina Pacyk

zdrowemiasto.pl | dodane 27-10-2015

Fot. NCI
 
Dnia 26 października br. już po raz jedenasty obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z inicjatywy Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Fundacji „Centrum Rozwoju Medycyny” spotkali się tego dnia lekarze-transplantolodzy oraz dawcy, biorcy i ich rodziny, łącząc różne wymiary doświadczeń w jeden wspólny głos poparcia dla donacji i transplantacji narządów.

Ideą obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji jest szeroko rozumiana popularyzacja tematu transplantologii, w tym podnoszenie społecznej wiedzy w zakresie procedur przeszczepiania narządów. Dzień ten to okazja do podejmowania powszechnej dyskusji i kształtowania opinii publicznej w oparciu o rzetelne, merytoryczne informacje na temat przeszczepiania narządów. To szansa budowania świadomości wśród przyszłych potencjalnych dawców, kształtowania postaw wobec możliwości przekazania narządów zarówno za życia jak i po śmierci i akceptacji dla takich decyzji. Jednocześnie jest to czas, aby w sposób szczególny docenić wszystkich dawców narządów, ich rodziny, często aktywnie uczestniczące w procesie leczenia oraz lekarzy-transplantologów, których praca i zaangażowanie ratuje życie i zdrowie ludzi.

Nieprzerwanie wzrasta liczba pacjentów, którzy wyczerpali wszelkie dostępne formy kuracji farmakologicznych, dla których przeszczep narządu stanowi jedyną szansę na normalne funkcjonowanie, a czasem na życie. Niestety liczba odpowiednich narządów do transplantacji nie pozwala na zapewnienie pomocy wszystkim pacjentom w potrzebie - dawców wciąż jest za mało. Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w Polsce w 2014 roku przeszczep otrzymało 1619 biorców narządów. Przeszczepiono odpowiednio 1121 nerek od dawców zmarłych i 55 od żywych dawców, 37 trzustek, w tym 28 jednoczasowo z nerką, 366 wątrób, w tym 30 fragmentów wątroby od dawców żywych dla dzieci oraz 76 serc, 19 płuc i jedną kończynę górną. Mimo, iż liczby te prezentują się na przestrzeni ostatnich 50 lat optymistycznie, to należy pamiętać, że wciąż nie wyczerpują zapotrzebowania oczekujących na pomoc pacjentów. W Polsce blisko 1000 pacjentów rocznie oczekuje na przeszczepienie nerki, ponad 350 na przeszczep serca, blisko 200 na przeszczep wątroby, a prawie 30 na przeszczep trzustki. Każdego roku na liście oczekujących umiera około 50 osób, które można byłoby uratować, gdyby był dla nich dostępny narząd do przeszczepienia.

W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie funkcjonują równolegle dwa programy dotyczące transplantacji narządów. Pierwszy z nich to Program przeszczepiania narządów od dawców zmarłych, polegający na przeszczepianiu narządów i tkanek od osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Większość przeszczepień dokonuje się właśnie w oparciu o narządy pobrane od dawców zmarłych. Drugi to Program „Żywy Dawca Nerki”, który jest oparty na transplantacji nerek pobranych od żywych dawców. Przeszczepienie nerki od żywego dawcy jest najskuteczniejszą metodą leczenia pacjentów cierpiących na schyłkową niewydolność nerek. Poza tym jest jedyną szansą na skrócenie okresu oczekiwania na narząd, ograniczenie powikłań związanych z chorobą i leczeniem dializami, które nie są w stanie w pełni zastąpić prawidłowo funkcjonującej nerki.

„Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie spełnia najwyższe, światowe standardy. Jesteśmy w gronie najbardziej aktywnych ośrodków transplantacyjnych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nasz interdyscyplinarny zespół transplantacyjny złożony jest ze specjalistów wielu dziedzin: chirurgów, internistów, nefrologów transplantologów, immunologów, anestezjologów, radiologów, kardiologów i urologów. Wszyscy pacjenci kwalifikowani do transplantacji są pod opieką psychologiczną. W ramach prowadzonych przez nas Programów nasi Koordynatorzy organizują spotkania, podczas których wyjaśniają procedury transplantacyjne, przybliżają zagadnienia związane z  pobraniem narządów, pomagają biorcom poznać szczegóły przygotowania do transplantacji w kręgu najbliższych osób, a także przedstawiają korzyści związane z przeszczepieniem narządów” - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura,  Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, 26 października w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie zebrali się lekarze-transplantolodzy, dawcy i biorcy, a także rodziny, które przez emocjonalne zaangażowanie kształtują ludzkie decyzje, niejednokrotnie wpływając na życie swoich bliskich.

„Zmiana świadomości społecznej może nastąpić dzięki połączeniu pasji, pracy i zaangażowania wielu osób, zarówno nas lekarzy, całego zespołu transplantacyjnego, pacjentów oraz ich rodzin. Ogromnie się cieszę, że to właśnie tu, w Klinice, ma miejsce tak wyjątkowe spotkanie łączące wszystkie wymiary transplantologii. Dzięki takim działaniom możemy wspólnie budować świadomość społeczną dotyczącą przeszczepień” - podkreśla prof. dr n. med. Artur Kwiatkowski, Kierownik Programu „Żywy Dawca Nerki” w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Szczególne znaczenie wydarzeniu nadała obecność pacjentów - biorców narządów, dawców nerek, w tym par po przeszczepieniach rodzinnych oraz po raz pierwszy w Polsce przeprowadzonych w tym roku przeszczepieniach krzyżowym i łańcuchowym, a także chorych oczekujących na transplantację i ich rodzin, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

„Dwa dni po operacji stawiałem już pierwsze kroki. Tego dnia dowiedziałem się, że moim dawcą był 20-letni chłopak, rówieśnik mojego młodszego braciszka. Każdego dnia pamiętam o moim dawcy i jego rodzinie. To dzięki nim żyję, dzięki ich bezinteresownej decyzji o tym, żeby w obliczu własnej tragedii podarować innym życie” - podkreśla Michał Dzik, biorca nerki i trzustki.

„Pierwszy przeszczep nerki wykonano u mnie od dawcy zmarłego. W niedługim okresie po zabiegu założyłem rodzinę oraz urodziła mi się córka. Czułem się jak zdrowy człowiek, co pozwoliło mi podejmować nowe wyzwania. W efekcie czego postanowiłem założyć oraz rozwijać własną działalność gospodarczą” - mówi Piotr Kowalczyk, który dwukrotnie przeszedł operację przeszczepienia nerki.

„Oddałam nerkę mojemu tacie mając 25 lat. Dawca czuje się po tym świetnie. Od tego czasu minęło już 5 lat i na moim przykładzie mogę powiedzieć, że jest fantastycznie… to jest najlepsza rzecz - dar życia” - powiedziała Magdalena Kudlik, dawczyni. Szczególny rodzaj emocji wzbudziły wspomnienia o osobach, których narządy po ich śmierci uratowały wielu biorców.

 „W 2010 roku mój syn miał tragiczny w skutkach wypadek. Dla niego nie było już ratunku, ale uratował życie 6 osób. Najmłodszy biorca, który otrzymał fragment wątroby  - to  dziecko, które w chwili przeszczepu miało 2,5 roku, drugi fragment wątroby trafił do 23-latka, przeszczepiono jeszcze obie nerki, trzustkę i płuca. Wszystkie te osoby czują się bardzo dobrze. Jestem przekonana o słuszności metody leczenia jaką jest transplantacja i być może dlatego łatwiej było mi podjąć taką decyzję. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym postąpić inaczej” - wspomina Jolanta Kruczkowska, matka, której zmarły syn był dawcą narządów.

Z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji Fundacja „Centrum Rozwoju Medycyny” przygotowała krótkometrażowy film „Oddaję bo kocham”, którego premiera odbyła się podczas spotkania. W filmie udział wzięli członkowie interdyscyplinarnego zespołu transplantacyjnego Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, którzy wraz z pacjentami są jego bohaterami. Swoje świadectwo dają zarówno biorcy jak i dawcy, dla których przyjęcie lub przekazanie narządu stało się doświadczeniem, które w obu przypadkach zmieniło ich życie na zawsze. Film powstał we współpracy z Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie i został dofinansowany przez Fundację PGE - Energia z Serca.

„Wiedza pomaga podjąć świadomą decyzję o oddaniu narządów, które mogą komuś uratować życie. Mamy nadzieję, że film „Oddaję bo kocham” przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na ten temat. Fundacja wspiera ideę transplantologii i aktywnie angażuje się w jej popularyzację.” - podkreśla prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Prezes Fundacji „Centrum Rozwoju Medycyny”.

űródła:
1. Materiały Informacyjne Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie
2. Poltransplant, Biuletyn Informacyjny, nr 1, maj 2015

Paulina Pacyk, 27-10-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (ang. World Day for Organ Donation and Transplantation, WDODT) po raz pierwszy był obchodzony w 2005 roku w Genewie, w przeddzień XII zjazdu Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Narządów (ESOT). W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Rady Europy, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Towarzystwa Transplantacyjnego (TTS), politycy oraz reprezentanci organizacji pacjenckich. Na całym świecie co roku tego dnia odbywają się różnego rodzaju akcje i wydarzenia popularyzujące ideę donacji i transplantacji narządów.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe