kardiowerter-defibrylator (S-ICD) w nowym wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
Strona główna » Informator » Kraj » Całkowicie podskórny kardiowerter-defibrylator (S-…

Całkowicie podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD) w nowym wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

INFORMATOR. Kraj

Marta Sułkowska

zdrowemiasto.pl; | dodane 11-01-2019

Prof. Przemysław Mitkowski
 
10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

Komentarz Prof. Przemysława Mitkowskiego z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,byłego przewodniczącego Sekcji Rytmu Serca PTK:

Jako środowisko kardiologów leczących zaburzenia rytmu serca, poprzez edukację, badania kliniczne i popularyzację nauki od wielu lat wspieramy innowacyjne metody terapeutyczne oraz powszechny dostęp wszystkich naszych pacjentów do nowoczesnego leczenia.

S-ICD jest zalecane w szczególnych sytuacjach – proponowane jest pacjentom z utrudnionym dostępem żylnym do serca (spowodowanym na przykład zakrzepicą albo wrodzonymi anomaliami anatomicznymi), pacjentom z infekcyjnymi powikłaniami związanymi z wszczepionymi im wcześniej tradycyjnymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD), a także osobom młodym, u których ze względu na długi oczekiwany czas życia, opóźnienie wykorzystania układu żylnego jako drogi dostępu dla elektrody defibrylacyjnej, może ograniczyć problemy zdrowotne z nią związane na przestrzeni wielu lat. U chorych kwalifikowanych do wszczepienia S-ICD nie mogą występować wskazania do stałej stymulacji serca.

Korzyści z tej terapii w szczególnym stopniu odniosą chorzy zagrożeni przedwczesną śmiercią arytmiczną, u których zastosowanie klasycznego przezżylnego systemu kardiowertera-defibrylatora wiązałoby się z wysokim ryzykiem powikłań oraz chorzy, którzy ze względu na uwarunkowania anatomiczne nie mogą otrzymać standardowego urządzenia. Dotąd procedura nie znajdowała się w koszyku świadczeń gwarantowanych i musiała być finansowania indywidualnie za zgodą płatnika. Ocena i uporządkowanie zasad kwalifikacji do wykonywania tej procedury, które przynosi rozporządzenie Ministra Zdrowia, pozwoli na optymalny dostęp do S-ICD dla najbardziej potrzebujących tej formy terapii chorych.

Marta Sułkowska, 11-01-2019, zdrowemiasto.pl;

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe