PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Poczekalnia » Humor » Szerokie tory

Szerokie tory

ANDRZEJ NIEWINNY DOBROWOLSKI

Andrzej Niewinny Dobrowolski

www.niewinny.zdrowemiasto.pl | dodane 17-01-2009

Andrzej Niewinny Dobrowolski odbiera nagrodę w konkursie literackim. XI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH Tarnów - Lublin - Warszawa 2-8 września 2003 r.
 
  Napotkałem na niejakie trudności z przedstawieniem sobie większego zaduchu, tym bardziej, że okno się przecież otwiera, pociąg jedzie, a przeciąg przeciąga i póki co sytuacja anonsowana przez celnika rzeczywiście pozostała przeze mnie niedowyobrażona. Mieliśmy się jednak wkrótce zająć szczegółowiej tym zagadnieniem, stając twarzą w twarz z wagonową rzeczywistością.
  Architekt, któremu powierzono zagospodarowanie przestrzeni przeznaczonej do międzynarodowych przewozów pasażerów tudzież ich dóbr podręcznych, w najśmielszych zapewne oczekiwaniach i najczarniejszych snach nie przewidział ani nie prześnił, że ktoś wpadnie na szatański pomysł, by zaprojektowane przez niego ruchome szyby w oknach wziąć i po prostu... unieruchomić. Śrubami zakręcić, klinami zaklinować. Na dobre, na zawsze i na amen.
  Można domniemywać jakie względy, powody, obawy, lęki i nienawiści przemawiały za podjęciem decyzji o obciążeniu okien odpowiedzialnością za shermetyzowanie wnętrza; można domniemywać, przed jakim złem chciano uchronić swoich obywateli przejeżdżających przez terytorium przyjacielskiego wroga lub od jakich ponęt próbowano ustrzec zakonserwowanych wewnątrz przyjaciół zza granicy; można domniemywać, zakładać, przypuszczać i kalkulować; zgadzać się, sprzeciwiać, chwalić i potępiać; można wszystko, co można, a obecnie chwilowo można nawet to, czego nie było można i wkrótce znów nie będzie można. Nie można wszak jednego: zamykać ludzi w rozgrzanym do buzującego żaru wagonie na nieskończenie długi czas międzygranicznych manewrów, nie dając im nawet ostatecznej szansy zwariowania i wyskoczenia przez okno.
  O związanej z klaustrofobią stronie zagadnienia nie wspomnę, jako o niewinnym primaaprilisowym żarcie. Myślę, że jak nigdy wcześniej zbliżyłem się do zrozumienia, na czym polega sedno beznadziejności więzienia i za te doznania ukraińskim kolejom państwowym składam niniejszym serdeczne podziękowania, zdecydowanie nie zachęcając ich do powtarzania eksperymentu z moim udziałem.


Andrzej Niewinny Dobrowolski, 17-01-2009, www.niewinny.zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe