PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Poczekalnia » Humor » Szerokie tory

Szerokie tory

ANDRZEJ NIEWINNY DOBROWOLSKI

Andrzej Niewinny Dobrowolski

www.niewinny.zdrowemiasto.pl | dodane 17-01-2009

Andrzej Niewinny Dobrowolski odbiera nagrodę w konkursie literackim. XI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH Tarnów - Lublin - Warszawa 2-8 września 2003 r.
 
  Autobus zapełniał się bazarowymi tobołami w towarzystwie ich właścicieli, a nasze szanse malały w oczach. Aż znikły zupełnie. Drzwi za ostatnią, dopchniętą przez kierowcę wielgachną torbą zostały zamknięte i wysłużony pojazd krztusząc się i prychając pokołował w stronę Polski.
  Zostawieni samym sobie zaczęliśmy rozglądać się za jakimś prywatnym autem, ale zbliżywszy się tylko nieznacznie do przejścia po ukraińskiej stronie, zostaliśmy dość ostro stamtąd przegonieni. "Nie-pasażerom zabrania się zbliżać do miejsca odprawy!" Znaleźliśmy się na ziemi niczyjej, z której wyjście do obiecanej możliwe było jedynie przy pomocy samochodu, lecz dostanie się do takowego uniemożliwiał zakaz zbliżania się do nich. Jeszcze nie odprawione znajdowały się wciąż na Ukrainie, skąd nas właśnie deportowano i dokąd bez wizy nie mogliśmy się dostać, natomiast już odprawione rwały do granicy polskiej na pełnym gazie, jak wypuszczone z procy.
  Beznadziejną zdawałoby się sytuację przerwał jeden z pilnujących porządku ukraińskich żołnierzy, który - dostrzegając być może nasze zakłopotanie - poszedł i spytał, czy to prawda, że jesteśmy ze Szwajcarii, bo jego kolega słyszał, że z Austrii. Odpowiedzieliśmy pytaniem, skąd by wolał i zgodziliśmy się na Szwajcarię. Potem zainteresowało go, czy mamy może papierosy, lecz dowiedziawszy się, że nie, przyjął ofertę poczęstunku ekwiwalentem w gotówce. Najchętniej w dolarach. Żona z odzyskaną już zupełnie przedsiębiorczością zaproponowała mu wtedy, że byłaby skłonna namówić mnie do zafundowania mu całego kartonu papierosów dowolnej marki, gdyby on zechciał znaleźć nam auto do przewozu na drugą stronę. Również dowolnej marki. Żołnierz zrozumiał w lot interes, natomiast nie od razu jakby zdobył pewność co do znaczenia słowa "karton". Otrzymawszy od żony dodatkowe wyjaśnienie, że chodzi o dziesięć paczek po dwadzieścia sztuk papierosów w każdej, wykonał w tył zwrot, podszedł do pierwszego osobowego auta wyglądającego na niegdysiejszą wołgę i, sądząc z gestów, po prostu rozkazał kierowcy zabrać nas jako pasażerów.
  Po niedługiej podróży znów staliśmy się obywatelami mogącymi dowolnie dysponować swoim czasem, decydować o miejscu przebywania, otwierać i zamykać okna, oddychać do woli, posługiwać się znanym językiem - słowem odzyskaliśmy wolność. Usłużny ukraiński kierowca, zmierzający do Polski po partię dywanów, dowiózł nas do Przemyśla akurat przed zamknięciem międzynarodowej kasy biletowej, gdzie zwrócono nam pieniądze za niewykorzystany bilet, a około północy byliśmy z powrotem w Zwierzyńcu.
  Wysiadłszy na dworcu spojrzeliśmy po sobie, uśmiechnęli się i, odczekawszy aż pociąg odjedzie, ruszyli w stronę domu. Przechodząc przez tory wpadliśmy sobie ze szczęścia w ramiona. W domu! Znów w domu! Trwaliśmy w uścisku dobrą chwilę, ciesząc się rześkim powietrzem, ciszą, rozgwieżdżonym niebiem i nocą. Aż w pewnym momencie żona poderwała się, przeskakując o krok do przodu.
  - Co się stało? - krzyknąłem zaniepokojony.
  - Uważaj! Stoimy na szerokim torze!Andrzej Niewinny Dobrowolski, 17-01-2009, www.niewinny.zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe