Ortopeda. Urazy skrętne. Postępowanie po urazach skrętnych kolana
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ortopedia » Ortopeda. Postępowanie po urazach skrętnych kolana…

Ortopeda. Postępowanie po urazach skrętnych kolana

PORADNIK MEDYCZNY. ORTOPEDA

Lek. med. Mikołaj Wróbel

zdrowemiasto.pl | dodane 18-05-2010

Lek. med. Mikołaj Wróbel
NZOZ Ortopedika, Warszawa, ul. Modlińska 310/312 (na terenie Fortu Piontek)
Rejestracja: 22 510 26 60 lub tel. kom. 666 868 505
 
Upadki zdarzają się każdemu. Jeśli jesteśmy w dobrej kondycji, jest spora szansa, że z upadku wyjdzie się bez szwanku. Czasem jednak dochodzi do niekontrolowanego skręcenia kolana, które powoduje uszkodzenie struktur stawowych. W czasie upadku ze skręceniem kolana często słyszalny jest trzask. Po chwili pojawia się ból, choć u osób z wysokim progiem bólowym początkowo może on nie być dominującym objawem. Jeśli noga wygięta jest pod dziwnym kątem lub "składa się" przy próbie obciążenia nie powinniśmy próbować samodzielnego zejścia lecz wezwać pomoc. Możliwe jest jednak, że po upadku wstaniemy i, mimo bólu w kolanie, podejmiemy próbę dalszego chodzenia. To bardzo zły pomysł! Noga jest osłabiona, nasza koncentracja zaburzona i szansa na kolejny upadek, zakończony znacznie poważniejszymi konsekwencjami, dramatycznie rośnie.
 
Jeśli w czasie upadku doszło do uszkodzenia struktur wewnątrz kolana, w ciągu kilku godzin po urazie kolano spuchnie, zgięcie i wyprost ulegną ograniczeniu, nasili się ból, może także pojawić się uczucie "uciekania" nogi podczas próby obciążenia. Obrzęk i ból można początkowo ograniczyć stosując bandaż elastyczny i chłodzenie (woreczki z żelem chłodzącym, lodem lub śniegiem). Ważne jest, aby nie przykładać chłodzenia do odsłoniętej skóry - istnieje ryzyko jej odmrożenia. Zawsze chłodzimy przez bandaż lub ręcznik. Jak najszybciej powinniśmy także zasięgnąć porady lekarskiej. Część osób próbuje "przechodzić" uraz czekając aż dolegliwości ustąpią same - mimo obrzęku, uczucia niestabilności lub blokowania kolana. To zły pomysł! Uszkodzone kolano, jeśli jest eksploatowane po urazie, ulega szybkim zmianom zwyrodnieniowym, możliwe jest także pogłębienie pierwotnych uszkodzeń.

Jeśli zgłosimy się do lekarza w ośrodku narciarskim prawdopodobnie wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie, na którym najczęściej nie stwierdza się żadnych zmian kostnych, jako że w większości przypadków w czasie urazu skrętnego uszkodzeniu ulegają tkanki miękkie wewnątrz stawu - więzadła i łąkotki. Jeśli w kolanie zbiera się płyn zostanie także wykonana punkcja; bardzo ważne jest rozróżnienie, czy w punkcji uzyskany jest płyn stawowy (świadczy o pourazowym zapaleniu błony maziowej w stawie) czy krew (świadczy o zerwaniu więzadeł). Popularną tendencją jest unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym. Zamiast pełnego gipsu lepszym pomysłem jest łuska gipsowa lub zapinana orteza na rzepy, która także unieruchomi kolano, nie będąc tak dokuczliwą. Bardzo ważne jest, aby, gdy noga jest unieruchomiona, przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Jeśli po założeniu gipsu lekarz nie zaleci takich leków, należy się o nie upomnieć, szczególnie gdy w perspektywie jest powrót samolotem. Leki przeciwzakrzepowe najczęściej występują pod postacią zastrzyków wykonywanych podskórnie w brzuch i zabezpieczają nas przed bardzo poważnym powikłaniem unieruchomienia nogi, jakim jest zakrzepowe zapalenie żył. Zaletą unieruchomienia w gipsie lub ortezie jest natomiast zabezpieczenie kolana przed dalszymi urazami do momentu, gdy wykonana zostanie kompleksowa diagnostyka i ustalone ostateczne rozpoznanie.

 
REKLAMA
 
Prywatna Klinika Ortopedyczna - Warszawa

 

Co dalej?
Należy zgłosić się do ośrodka ortopedycznego celem dalszej diagnostyki. W przypadku zgłoszenia się do Ortopediki, osoba po urazie spotka się z jednym z naszych ortopedów. Po zebraniu wywiadu ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności urazu, kolano zostanie dokładnie zbadane. Zależnie od oceny kolana nasz specjalista zaproponuje wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, w zależności od stwierdzonych uszkodzeń. Jeśli noga była unieruchomiona w gipsie zostanie on zdjęty i w przypadku takiej potrzeby zastąpiony ortezą. Po wykonaniu badań (zazwyczaj będzie to badanie USG lub rezonans magnetyczny, czasem tomografia komputerowa) lekarz prowadzący oceni wyniki badań i zaproponuje ostateczny sposób leczenia. Z zależności od uszkodzeń może być to leczenie zachowawcze - czasowe unieruchomienie i rehabilitacja usprawniająca pod okiem naszych fizjoterapeutów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, jak zerwanie więzadła krzyżowego przedniego bądź tylnego, lub uszkodzenia łąkotek, konieczne może być leczenie operacyjne - artroskopia kolana z naprawą uszkodzonych struktur. W takim przypadku nasz specjalista wystawi skierowanie na leczenie operacyjne i w porozumieniu z pacjentem ustali termin zabiegu, wyjaśniając jednocześnie, na czym będzie on polegał i odpowiadając na pytania i wątpliwości.

Podsumowując:
Co robić po skręceniu kolana:

  • nie kontynuować aktywności fizycznej,
  • chłodzić kolano (co 2-3 godziny po 15 minut),
  • bandaż elastyczny,
  • w miarę możliwości nie obciążać nogi,
  • jeśli kolano jest zablokowane nie prostować i zginać na siłę,
  • jeśli założone jest unieruchomienie na nogę - koniecznie przyjmować leki przeciwzakrzepowe,
  • nie zwlekać z wizytą u ortopedy - próba używania skręconego kolana może spowodować pogłębienie uszkodzeń.

Lek. med. Mikołaj Wróbel, 18-05-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe