Ortopeda. Chirurgia ręki. Zespoły uciskowy nn. obwodowych: zespół cieśni nadgarstka i zespół kanału nerwu łokciowego
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Ortopedia » Ortopeda. Chirurgia ręki. Zespoły uciskowy nn. obw…

Ortopeda. Chirurgia ręki. Zespoły uciskowy nn. obwodowych: zespół cieśni nadgarstka i zespół kanału nerwu łokciowego

PORADNIK MEDYCZNY. ORTOPEDA. CHIRURGIA RĘKI

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurgia ręki

zdrowemiasto.pl | dodane 03-09-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurgia ręki
 
Wybrane operacyjne procedury medyczne z zakresu chirurgii ręki w przypadku zespołów uciskowych nn. obwodowych, np.: zespołu cieśni nadgarstka oraz zespołu kanału nerwu łokciowego.

Zespół kanału nadgarstka
Zespół kanału nadgarstka (cieśń kanału nadgarstka) - grupa objawów chorobowych z powodu przewlekłego nacisku nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka.

Objawy choroby: cierpnięcie, mrowienie palców I–III (kciuk, palec wskazujący i środkowy) najczęściej po długim bezruchu (np. podczas snu); nasilanie się bólu i cierpnięcia palców w ciągu dnia po długotrwałym przebywaniu w wymuszonej pozycji ręki (jazda na rowerze, chodzenie o kulach, ale także przy intensywnej pracy w przymusowych, niewygodnych pozycjach ręki); brak czucia opuszków palców I-III; brak precyzji – przedmioty wypadają z rąk.
Późniejsza a pełna faza choroby to zaniki mięśni kłębu kciuka, który ustawia się w płaszczyźnie dłoni, a efekt ten nazywany jest „ręką małpią”.

Leczeniem z wybory jest zabieg operacyjny, który polega na przecięciu troczka zginaczy wzdłuż i nie zszywaniu go, co powoduje "odbarczenie" nerwu pośrodkowego. Przecięcie powoduje, że brzegi troczka rozsuwają się, organizm buduje nad nimi bliznę, którą przekształca w nowy, odpowiednio szerszy troczek - nerw pośrodkowy przechodzący przez kanał nadgarstka nie będzie uciskany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji.

chirurgia_reki_280v1.jpg chirurgia_reki_280v2.jpg

Na fotografiach powyżej przedstawiono etap uwolnienia nerwu pośrodkowego w leczeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka.
Fot. lek. med. Jarosław Kabuła, Zródło: www.chirurgia-reki.zdrowemiasto.pl


Zespół rowka nerwu łokciowego
Zespół rowka nerwu łokciowego występuje najczęściej u mężczyzn, narażona jest u nich ręka dominująca. Początek choroby to zaburzenia czucia. Początkowo jest to nadwrażliwość, a później osłabienie czucia przyśrodkowej powierzchni przedramienia oraz palców IV i V. Narastające osłabienie siły mięśni pojawia się znacznie później. W przebiegu choroby osłabienie oraz uszkodzenie ruchowe większości mięśni wewnętrznych ręki, prowadzi do przerostu palców w stawach śródręczno-palcowych oraz uniemożliwia rozstawienie palców II-V.

Neuroliza - uwolnienie nerwu z otaczających go zrostów uszkodzonych mięśni, ścięgien, kości. Transpozycja - nerw przenosimy w miejsce, w którym otaczające tkanki nie będą go uciskały.
Zabieg stosowany przy znacznej koślawości łokcia oraz przy zaburzeniach kostnych z powodu zmian zwyrodnieniowych czy pourazowych.

chirurgia_reki_280v3.jpg chirurgia_reki_280v4.jpg

Fotografie powyżej przedstawiają nerw łokciowy wyizolowany w okolicy kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (rowek nerwu łokciowego) - zabieg uwolnienia nerwu łokciowego z powodu zespołu rowka nerwu łokciowego.
Fot. lek. med. Jarosław Kabuła, Zródło: www.chirurgia-reki.zdrowemiasto.pl

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurgia ręki, 03-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe