Chemioterapia. Wszystko o chemioterapii. Poradnik chemioterapii
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Onkologia » Poradnik chemioterapii

Poradnik chemioterapii

PORADNIK MEDYCZNY. HEMATOLOGIA

AG&MH

hematoonkologia.plhematoonkologia.pl | dodane 12-08-2009

Hematoonkologia.pl - portal edukacyjny zajmujący się tematyką rozrostowych chorób hematologicznych, zaadresowany do lekarzy hematologów, lekarzy w trakcie specjalizacji oraz lekarzy pierwszego kontaktu mających pod opieką chorych hematologicznych oraz do samych chorych.
 
Wpływ chemioterapii na Twoją psychikę

Każda choroba, a przede wszystkim nowotworowa niesie ze sobą wiele problemów, także natury psychicznej. Zmienia całe Twoje życie. Chemioterapia oraz jej skutki uboczne może powodować pogorszenie Twojego nie tylko fizycznego ale w znacznym stopniu i psychicznego stanu zdrowia. W trakcie leczenia możesz mieć obniżony nastrój, możesz czuć się zagubiony i pokrzywdzony przez los. Takie reakcje dotyczą prawie wszystkich chorych. Ważne jest abyś nauczył się myśleć pozytywnie a tym samym zwalczył te negatywne reakcje. Bardzo ważne jest wsparcie, którego powinieneś poszukać. Gdy będziesz świadomy tego, że masz wokół siebie życzliwy personel, rodzinę lub przyjaciół którzy pomogą Ci w rozwiązywaniu Twoich problemów, znacznie łatwiej przebrniesz przez długie leczenie i powrócisz do zdrowia na każdej płaszczyźnie życia. Możesz także skorzystać z porad psychologa lub porozmawiać z ludźmi którzy także byli poddani chemioterapii i pokonali chorobę. Aby skutecznie przełamywać swoje lęki i obawy powinieneś nauczyć się rozmawiać o nich, mówić o swoich problemach, na miarę Twoich możliwości stawiać Sobie nowe cele. Pamiętaj, że pozytywne myślenie ma bardzo korzystny wpływ na efekty leczenia.

Sam także możesz zapanować nad swoimi emocjami. Możesz wyciszyć się i uspokoić stosując różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Poniżej znajdziesz kilka takich technik, abyś mógł wybrać najodpowiedniejszą dla Siebie.

RELAKS Z POMOCĄ WIDOKÓWEK
Wparuj się w piękno przyrody na zdjęciach, oddychaj tym pięknem, tak się na nim koncentruj żeby zapomnieć o problemach. Przybliżaj dłonie do zdjęć, wyobrażając sobie, że siła przyrody przenika przez dłonie do Twojego organizmu. (Oczywiście, najpierw postaraj się zaopatrzyć w choćby kilka widokówek. Mogą też być to albumy, zdjęcia z czasopism, kalendarzy).

RELAKS Z POMOCĄ NAGRAŃ
Postaraj się dysponować małym magnetofonem ze słuchawkami. Słuchaj dość często różnych nagrań muzycznych, takich które Cię odprężają i wzmacniają, a zwłaszcza muzyki kojarzącej się z przyrodą i odpoczynkiem. Istnieją specjalnie opracowane przez specjalistów kasety relaksacyjne z tekstem i muzyką, które mogą bardzo skutecznie pomóc.

RELAKS Z POMOCĄ MINERAŁÓW
Warto mieć choćby kilka bardzo małych minerałów w rozmaitych kolorach, np. złocisty – cytryn, biały – kryształ górski, fioletowy – ametyst, zielony – malachit, różowy – kwarc itp. Minerały ze swojej kolekcji trzymaj często w dłoniach, oglądaj je w świetle, podziwiaj głębię i barwy, oddychaj blaskiem.

RELAKS Z POMOCĄ PRZYRODY ZA OKNEM
Jeśli możesz to podchodź do okna. Widok każdego fragmentu przyrody za oknem, a zwłaszcza drzew, również widok chmur i słońca potraktuj jako widoki lecznicze, które pobudzają Twoją siłę życiową. Po prostu skupiaj na tych widokach uwagę o różnych porach dnia, pomyśl sobie „wzmacniam zdrowie” i spokojnie oddychaj.

GDY SIĘ CHORUJE WARTO WIEDZIEĆ I PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE:
Chwile pogodnego nastroju i odprężenia nerwowego w kontakcie z przyrodą, są chwilami szczególnie cennymi, gdyż:

  • Mają pozytywny wpływ na siłę organizmu i jego naturalne możliwości walki z chorobą!
  • Są szczególnie korzystne dla przebiegu i efektów kuracji medycznej!
  • Wpływają na zdrowszy, ładniejszy wygląd oraz zwiększają odporność na stresy!

AG&MH, 12-08-2009, hematoonkologia.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe