Chemioterapia. Wszystko o chemioterapii. Poradnik chemioterapii
Strona główna » Zdrowy Mieszczanin » Onkologia » Poradnik chemioterapii

Poradnik chemioterapii

PORADNIK MEDYCZNY. HEMATOLOGIA

AG&MH

hematoonkologia.plhematoonkologia.pl | dodane 12-08-2009

Hematoonkologia.pl - portal edukacyjny zajmujący się tematyką rozrostowych chorób hematologicznych, zaadresowany do lekarzy hematologów, lekarzy w trakcie specjalizacji oraz lekarzy pierwszego kontaktu mających pod opieką chorych hematologicznych oraz do samych chorych.
 

Poradnik ten jest adresowany do Ciebie Drogi Pacjencie jeśli cierpisz z powodu choroby nowotworowej i jesteś poddany chemioterapii. Ma on na celu pomóc zrozumieć Ci na czym polega leczenie, czego możesz spodziewać się w trakcie jak i po zakończeniu leczenia. Znajdziesz tu informacje o tym co to jest chemioterapia, jakimi drogami może być podawana i w jaki sposób będzie działać na Twój organizm. Postaramy się również przedstawić Ci wiele różnych sposobów radzenia sobie ze skutkami ubocznymi leczenia, abyś mógł wybrać te najodpowiedniejsze dla Siebie i w jak największym stopniu zminimalizować przykre doznania.

Ponieważ rodzaj chemioterapii jest dobierany do odpowiedniego typu choroby nowotworowej, nie wszystkie problemy omówione w tym poradniku będą dotyczyć Ciebie. Dlatego też, jeżeli będziesz miał wątpliwości odnośnie stosowania zamieszczonych tu porad, możesz o wszystko zapytać lekarza lub pielęgniarkę.

Co to jest chemioterapia i jaką drogą może być podawana?

Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia chorób nowotworowych za pomocą leków które nazywane są cytostatykami lub potocznie przez chorych chemią. Leki te mogą być podawane w różnych postaciach i różnymi drogami. Możesz otrzymywać je:

 • doustnie pod postacią tabletek lub kapsułek, które należy połykać tak jak wszystkie inne leki, zgodnie z zaleceniem lekarza,
 • podskórnie w formie zastrzyków,
 • dożylnie w postaci zastrzyków lub kroplówek
 • do jam ciała np. do jamy brzusznej, do jamy opłucnej, do pęcherza moczowego lub do kanału rdzenia kręgowego.

W zależności od rodzaju Twojej choroby możesz otrzymywać jeden lek lub kilka leków jednocześnie (jest to chemioterapia złożona). Wszystkie leki cytostatyczne będziesz otrzymywać w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu chorób nowotworowych, w których pracuje odpowiednio wyszkolona kadra medyczna, posiadająca dużą wiedzę na temat stosowania tego rodzaju leczenia. Czas w jakim podaje się leki cytostatyczne (chemioterapię) jest uzależniony od rodzaju choroby. Możesz otrzymać kurację w ciągu jednego dnia lub przez kilka kolejnych dni. Kuracja taka jest powtarzana co kilka tygodni. O czas i rodzaj stosowanego leczenia zapytaj swojego lekarza.

Skutki uboczne chemioterapii i sposoby ich łagodzenia

Leki stosowane w chemioterapii niszczą komórki nowotworowe, które są przyczyną Twojej choroby ale mają także ujemny wpływ na zdrowe komórki Twojego organizmu i dlatego mogą wywoływać wiele działań niepożądanych zwanych ubocznymi skutkami chemioterapii. W tym poradniku przedstawimy większość skutków ubocznych ale Ty Drogi Pacjencie pamiętaj, że u Ciebie może wystąpić kilka, jeden lub nawet żaden z nich. Jest to uzależnione od rodzaju i dawki podawanych leków oraz od indywidualnej reakcji Twojego organizmu na zastosowane leczenie.

Wypadanie włosów

Niektóre cytostatyki mogą powodować utratę owłosienia. W zależności od rodzaju i dawki leku oraz czasu trwania leczenia wyłysienie może być całkowite lub mieć charakter osłabienia i przerzedzenia włosów. Utrata włosów w największym stopniu dotyczy skóry głowy, natomiast w innych okolicach ciała jest znacznie mniej nasilona lub może w ogóle nie wystąpić. Należy pamiętać, że po zakończonym leczeniu włosy odrastają.

Podczas chemioterapii możesz sam odpowiednio zadbać o swoje włosy, stosując następujące wskazówki:

 • nie farbuj włosów i nie rób trwałej ondulacji,
 • susz włosy stosując niską temperaturę,
 • używaj miękkich szczotek do włosów,
 • zetnij włosy na krótko, a w okresie intensywnego ich wypadania ogól głowę.

Ponieważ wypadanie włosów i Twój wygląd może być trudny dla Ciebie do zaakceptowania możesz osłaniać głowę bawełnianą chusteczką, turbanem lub nosić perukę którą najlepiej kupić przed rozpoczęciem leczenia.

Nudności i wymioty

Stopień nasilenia i czas trwania nudności i wymiotów jest również zależny od rodzaju i czasu leczenia oraz od reakcji Twojego organizmu. Niektórzy pacjenci odczuwają nudności przez kilka godzin, inni przez cały czas trwania chemioterapii, a jeszcze inni nie odczuwają ich wcale. Zawsze informuj swojego lekarza i pielęgniarkę o tych dolegliwościach abyś mógł otrzymać leki łagodzące dolegliwości.

Istnieje również wiele naturalnych sposobów, których zastosowanie pomoże Ci znieść te uciążliwe dolegliwości. Oto kilka z nich:

 • jedz pokarmy o temperaturze pokojowej, są one lepiej tolerowane ponieważ zapach gorących potraw może potęgować dyskomfort,
 • unikaj potraw słodkich, tłustych, mocno osolonych i pikantnych oraz o intensywnym zapachu,
 • pij płyny przynajmniej godzinę przed lub po posiłku, a nie w trakcie jedzenia,
 • spożywaj małe porcje posiłków kilka razy dziennie, obfite posiłki obciążają zbytnio żołądek co może potęgować nudności i wymioty,
 • starannie przeżuwaj pokarmy aby polepszyć trawienie,
 • jedz i pij powoli,
 • jeżeli nie masz zmian zapalnych w jamie ustnej możesz wypróbować złagodzić dolegliwości potrawami kwaśnymi, np. cytryną lub zastosować płukanie jamy ustnej wodą z sokiem z cytryny,
 • po jedzeniu odpoczywaj w pozycji siedzącej lub półsiedzącej przez ok. dwie godziny,
 • przewietrz dokładnie pokój w którym przebywasz,
 • gdy czujesz, że nudności się nasilają oddychaj głęboko i powoli,
 • unikaj drażniących zapachów np. perfum, dymu,
 • staraj się odwrócić swoją poprzez słuchanie ulubionej muzyki, czytanie interesującej książki, prasy lub rozmowę z drugą osobą.


AG&MH, 12-08-2009, hematoonkologia.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe