Milioner przeznaczył 1,5 mln USD na studia z dziedziny wdrożeń medycznych
Strona główna » Informator » Świat » Milioner przeznaczył 1,5 mln USD na studia z dzied…

Milioner przeznaczył 1,5 mln USD na studia z dziedziny wdrożeń medycznych

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-05-2010

Źródło: wikipedia.org
 
Andrew Grove, były prezes koncernu komputerowego Intel, przeznaczył 1,5 mln na stworzenie programu studiów magisterskich, których absolwenci "zamienią odkrycia z dziedziny biochemii na nowe generacje skutecznych leków", bowiem obecne leki nie są według niego skuteczne - podały amerykańskie media i portale informacyjne.

Andrew Grove, zwany "guru mikroprocesorów", którego dziełem było stworzenie standardów specyfikacji dla tego typu sprzętu IT, od 2007 roku znajduje się w ostrym konflikcie ze światowym przemysłem farmaceutycznym - pisze portal technologiczny Daily Tech. Grove zarzuca firmom farmaceutycznym "niedostatek podejścia inżynierskiego, za to zbyt wiele marketingu".

W prowokacyjnych wypowiedziach m.in. dla Newsweeka przytoczył on przykłady "cudownych" leków których skuteczność okazała się niewielka, albo daleka od zaplanowanej. Stwierdził, że studiując błędy jakie popełniano w sektorze półprzewodników, który jest "metodologicznie, koncepcyjnie i wytwórczo" bardzo podobny do sektora farmaceutycznego łatwo dojść do wniosku dlaczego najnowsze leki są i będą mało skuteczne. Grove uważa, że potrzebna jest nowa generacja badaczy-praktyków, którzy będą potrafili najnowsze odkrycia z dziedziny biochemii dzięki podejściu inżynierskiemu zamienić na konkretne substancje bądź urządzenia wspomagające terapię lub leczące choroby.

Według The New York Times, w którym ogłosił swoją decyzje, Grove podpisał umowę wartości 1,5 mln USD z Uniwersytetem Kalifornijskim, na którego campusach w Berkley i San Francisco zostaną uruchomione studia magisterskie z dziedziny, którą nazwano "medycyną translacyjną" (translational medicine). Studia te mają kształcić lekarzy biochemików, którzy będą potrafili na podstawie wyników ostatnich badań z dziedziny biochemii, immunologii i wirusologii stworzyć nowe generacje działających leków lub narzędzia albo urządzenia przydatne we współczesnej terapii.

Czego nauczyliśmy się przez dekady szybkiego rozwoju technologii informatycznych, to tego, ze zasada "lepiej, szybciej, taniej" jest konieczna we wszystkich działaniach. Najlepsze rezultaty osiąga się we wspólnym wysiłku uczonych wielu różnych dyscyplin, kierujących się tym samym celem - oświadczył w The New York Times.

Grove jest ostro krytykowany za swoje podejście przez sektor medyczny, który twierdzi iż "elektronika to nie biologia człowieka" i zarzuca mu "mechanicyzm" oraz "nie dostrzeganie trudności, wynikających z biologii, których nie ma w informatyce".

PAP, 25-05-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Przekaż