PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Spotkania » Zjazd biochemików w Łodzi

Zjazd biochemików w Łodzi

INFORMATOR. Spotkania

Katarzyna Czechowicz

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-09-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Ponad 500 osób, w tym zagraniczni goście, weźmie udział w 44. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, który rozpocznie się 16 września w Łodzi. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej będzie epigenetyka - najnowsza dziedzina biochemii próbująca wyjaśnić, w jaki sposób zachodzą modyfikacje genów powodujące np. powstawanie chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych - poinformowała rzeczniczka uczelni, dr Ewa Chojnacka.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli: prof. Piotr Chomczyński z Cincinnati w USA - biochemik, odkrywca metody izolacji RNA i DNA z surowicy; prof. Andrzej Jerzmanowski z Wydziału Biologii UW, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Howard Hughes Medical Institute w USA, który prowadzi prace z dziedziny biologii molekularnej i genetyki roślin; prof. Terumi Kohwi-Shigematsu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, której zespół zidentyfikował białko odpowiedzialne za przerzuty raka piersi oraz prof. Frank Lyko z German Cancer Research Center w Heidelbergu, prowadzący badania z najnowszej dziedziny biochemii epigenetyki. Swoje prezentacje przedstawią tez młodi polscy biochemicy.

"Choć same geny zmianie nie ulegają, to pod wpływem różnorodnych czynników zewnętrznych, zmienia się ich aktywność. Jeśli uda się poznać zarówno te czynniki, jak i sposoby ich działania, może zdobędziemy nowe, znakomite narzędzie do diagnostyki i leczenia wielu chorób, wobec których medycyna dziś jeszcze jest bezradna" - wyjaśniają organizatorzy zjazdu.

W programie Zjazdu zaplanowano wykłady, sesje naukowe, sesje posterowe oraz warsztaty. Odbędzie się także "Forum młodych", na którym studenci i doktoranci przedstawią wyniki własnych badań. Najlepszej ustna prezentacja zostanie nagrodzona.

Podczas zjazdu zostaną wręczone nagrody im. J. Parnasa, im. A. Dmochowskiego, im. B. Skarżyńskiego, im. W. Mozołowskiego, stypendium im. J. Opieńskiej-Blauth, nagroda za najlepszą pracę badawczą z chemii i biochemii kwasów nukleinowych (konkurs organizowany wspólnie z SIGMA-ALDRICH Polska) oraz nagroda za najlepszą pracę doktorską z biochemii (konkurs organizowany wspólnie z firmą Merck Sp. z o.o.).

"Laureaci nagród przyznawanych przez Towarzystwo w konkursach za najlepsze publikacje, prace doktorskie, popularyzację nauki i nauczanie biochemii należą do czołówki krajowych naukowców" - podkreśla dr Chojnacka. Jak dodaje, cenną dokumentacją rozwoju biochemii są kwartalniki wydawane przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne - anglojęzyczne "Acta Biochimica Polonica" o zasięgu międzynarodowym oraz polskojęzyczne "Postępy Biochemii".

Pierwszy zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - organizacji skupiającej ponad 1200 naukowców i studentów - odbył się w 1963 roku właśnie w Łodzi. Od tamtej pory miasto gościło biochemików jeszcze dwukrotnie.

Szczegółowe informacje o zjeździe są dostępne na stronie: http://vegas.cm.p.lodz.pl/ptbioch09/

Katarzyna Czechowicz, 15-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe