Wrocław. Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej
Strona główna » Informator » Spotkania » Wrocław. Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzys…

Wrocław. Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej

INFORMATOR. Spotkania

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 02-03-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów i studentów bierze udział w pierwszym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, który w czwartek rozpoczął się we Wrocławiu.

Jak powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i organizator kongresu, prof. Wojciech Witkiewicz, głównym celem spotkania jest określenie rodzaju operacji, w których powinien być używany robot chirurgiczny oraz kwestii refundacji zabiegów przez NFZ.

„Obecnie NFZ nie refunduje zabiegów, w których używany jest robot. Fundusz twierdzi, że są to zbyt drogie procedury, ale wylicza przy tym koszt samej operacji, a to niewłaściwe. Jeśli bowiem wziąć pod uwagę także koszty pobytu pacjenta w szpitalu, zwolnień lekarskich i rehabilitacji to te proporcje całkowicie się zmieniają” – tłumaczył lekarz.

Podczas kongresu poruszona zostanie także kwestia zakupu kolejnych robotów przez polskie placówki medyczne. Witkiewicz podkreślił, że obecnie w Polsce działa tylko jeden robot chirurgiczny Da Vinci, który znajduje się we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

„Nie mamy się co porównywać nie tylko do Niemiec, gdzie takich robotów jest ponad pięćdziesiąt, ale także do Czech i Rumunii, gdzie jest ich ok. dziesięciu. Chcielibyśmy, żeby w Polsce pojawiły się kolejne takie maszyny, i wiem, że kilka ośrodków przygotowuje się już do ich sprowadzenia” – poinformował Witkiewicz.

Pierwszy zabieg z użyciem robota Da Vinci został przeprowadzony we Wrocławiu ponad rok temu. Jest on stosowany w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass'ów. Obecnie na świecie pracuje ponad 2 tys. takich robotów, w większości w Stanach Zjednoczonych.

W spotkaniu weźmie udział ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów m.in. ze Szwecji, Czech i Izraela, ale także studentów medycyny, którzy na uczelniach mają ćwiczenia z dyscyplin zabiegowych. „Dydaktyka to kolejny cel naszej konferencji. Studenci będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach z użyciem symulatorów robotów chirurgicznych i spotkać się z wybitnymi specjalistami” – zaznaczył dyrektor.

Kongres potrwa do soboty. Na piątek zaplanowane zostały m.in. wykłady na temat zastosowań robotów chirurgicznych oraz rozwoju tych maszyn. W sobotę odbędzie się m.in. dyskusja "Roboty chirurgiczne w chirurgii onkologicznej" oraz warsztaty laparoskopowe.

Patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

PAP, 02-03-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe