Szybsza i bardziej dokładna identyfikacja leków powodujących reakcje alergiczne to niezwykła ulga dla pacjentów
Strona główna » Informator » Spotkania » Szybsza i bardziej dokładna identyfikacja leków po…

Szybsza i bardziej dokładna identyfikacja leków powodujących reakcje alergiczne to niezwykła ulga dla pacjentów

INFORMATOR. Spotkania

Alina Zakrzewska

zdrowemiasto.pl | dodane 18-09-2014

Fot. NCI
 
Podstawą leczenia wielu chorób jest farmakoterapia. Ale u niektórych pacjentów leki mogą powodować niekorzystne działania, w tym niepożądane reakcje skórne na lek, będące powszechną postacią chorób alergicznych skóry, które mogą istotnie wpływać na jakość życia pacjentów. Dla alergologów niepożądane reakcje skórne na lek mogą stanowić znaczne obciążenie czasowe, zwłaszcza na etapie diagnostyki, ponieważ często potrzebne jest zastosowanie co najmniej dwóch metod analitycznych, aby określić lek powodujący alergię.

Do niedawna nie istniała żadna uniwersalna metoda, mimo iż intensywne badania na tym polu były prowadzone od wielu dziesięcioleci. Niemniej jednak rozpoznanie niepożądanych skórnych reakcji na lek może być teraz znacznie łatwiejsze dzięki nowej metodzie opracowanej przez grupę badaczy pod kierownictwem dr. Grzegorza Porębskiego z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Trzecia edycja konferencji Skin Allergy Meeting (SAM) zorganizowana przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej (ang. European Academy of Allergy and Clinical Immunology, EAACI) w Krakowie - 18 września 2014 r.
  • Opracowane nowe narzędzie diagnostyczne, które ma być regularnie stosowaną metodą do rozpoznawania niepożądanych skórnych reakcji na lek, jest szybsze, bardziej bezpieczne i łatwe do zastosowania.
  • Choroby alergiczne skóry należą do wiążących się z największymi problemami diagnostycznymi chorób, z którymi mają do czynienia alergolodzy.
  • Eksperci potwierdzają, że lepsze i szybsze metody diagnostyczne pomogą poprawić jakość życia pacjentów z chorobami alergicznymi skóry.
Szybsza, bardziej bezpieczna, bardziej dokładna i powszechnie dostępna.

Ta nowa metoda jest szybsza i bardziej dokładna niż aktualnie stosowane metody, ponieważ umożliwia dokładną identyfikację leku powodującego reakcję:

„Pacjenci zwykle stosują więcej niż jeden lek i nie ma możliwości, aby niezwłocznie odstawili wszystkie te leki. Pacjenci chcieliby wiedzieć, który lek mogą nadal stosować, a którego stosowanie należy przerwać i jest to wielkie wyzwanie. Teraz mają dostęp do nowego narzędzia, które może ułatwić określenie przyczynowości w diagnostyce w celu wykluczenia leku powodującego reakcję alergiczną, a które można stosować w sporej grupie osób
z takimi reakcjami” – tłumaczy dr Grzegorz Porębski.

Dodatkowo, metoda ta jest bardziej bezpieczna, ponieważ nie wymaga ekspozycji pacjenta na lek, gdyż próbka krwi jest oceniana w warunkach in vitro. Kolejną zaletą jest to, że metoda jest łatwa do wykonania i z powodzeniem może być stosowana w ośrodkach zdrowia, w przeciwieństwie do wielu innych metod, które są droższe i tym samym nie są dostępne dla wszystkich pacjentów.
Nową metodę diagnostyczną badano w odniesieniu do leku powszechnie stosowanego w Europie – karbamazepiny – przepisywanego w celu leczenia padaczki, zaburzeń psychiatrycznych lub bólu neuropatycznego. Niemniej jednak celem badania było także potwierdzenie skuteczności metody w odniesieniu do stosowania antybiotyków, a badania kolejnych faz będą także dotyczyć innych leków.

Dr Grzegorz Porębski przedstawi konsekwencje stosowania tej metody na trzeciej edycji konferencji Skin Allergy Meeting (SAM) zorganizowanej przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI). Ta odbywająca się w Krakowie konferencja rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do soboty. Główni europejscy badacze i klinicyści zajmujący się alergiami skórnymi uczestniczą w konferencji SAM, aby dzielić się z uczestnikami swoim doświadczeniem z zakresu szeregu tematów, takich jak kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, a także mastocytoza i anafilaksja, alergie pokarmowe i alergie na leki oraz problemy skóry, diagnostyka alergii skórnych i wyprysku dłoni. 

Powszechne choroby

Alergie mogą dotyczyć prawie każdego narządu. Ale najczęściej bierze w nich udział skóra i błony śluzowe, ponieważ pełnią one funkcję granicy między jednostką a jej środowiskiem. Mimo powszechnego występowania choroby alergiczne skóry należą do jednych z najmniej poznanych i wiążących się z największymi problemami diagnostycznymi chorób, z którymi stykają się alergolodzy.

Terminem ogólnym dla lokalnego stanu zapalnego skóry powinno być zapalenie skóry. A to, co jest ogólnie określane mianem „wyprysku atopowego/zapalenia skóry”, nie jest jedną jednostką chorobową, ale raczej skupiskiem kilku chorób o wspólnych cechach.

Według profesora Radosława Śpiewaka, profesora i kierownika Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesa lokalnego komitetu organizacyjnego konferencji EAACI SAM jednym z najczęściej popełnianych przez alergologów błędów jest uważanie wszystkich postaci wyprysku  za atopowe zapalenie skóry. Innym częstym błędem jest uważanie alergii pokarmowej za główną przyczynę chorób alergicznych skóry. Co więcej, u danego pacjenta różne postacie wyprysku mogą współistnieć, nakładać się na siebie i wzajemnie się zastępować. Czasem taka sytuacja ma miejsce bez wiedzy pacjenta czy lekarza. Mimo podobnego obrazu ze względu na różnorodność mechanizmów leżących
u podstaw chorób alergicznych skóry konieczne jest zastosowanie różnorodnych i złożonych podejść.

Więcej informacji na temat konferencji SAM 2014 znajduje się na stronie www.eaaci-sam.org.

Alina Zakrzewska, 18-09-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (ang. European Academy of Allergy and Clinical Immunology, EAACI) jest organizacją typu non profit aktywnie działającą na polu chorób alergicznych i immunologicznych, takich jak astma, nieżyt nosa, wyprysk, alergia zawodowa, alergie pokarmowe i alergie na leki oraz anafilaksja. Akademię EAACI założono w roku 1956 we Florencji i stała się największym stowarzyszeniem lekarskim w Europie w dziedzinie alergologii i immunologii klinicznej. W jej skład wchodzi ponad 8000 członków ze 121 krajów, a także 47 naukowych towarzystw alergologicznych.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe