Praktyka, samodzielność, odpowiedzialność pielęgniarek i położnych
Strona główna » Informator » Spotkania » Praktyka, samodzielność, odpowiedzialność pielęgni…

Praktyka, samodzielność, odpowiedzialność pielęgniarek i położnych. Konferencja w Sopocie

INFORMATOR. Spotkania

Marta Komor, swps

zdrowemiasto.pl | dodane 20-09-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Jednymi z głównych problemów w pracy pielęgniarek i położnych jest m.in. nieprzestrzeganie zasad wykonywania czynności zawodowych czy nieuczciwa konkurencja. W SWPS w Sopocie odbędzie się konferencja, której założeniem jest znalezienie recepty na palące problemy tej grupy zawodowej.

Konferencja pod tytułem „Praktyka zawodowa – samodzielność – odpowiedzialność pielęgniarek i położnych”, odbędzie się 4 października 2013 r. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie przy ul. Polnej 16/20 w godz. 8.30-15.00. Spotkanie przeznaczone jest szczególnie dla pielęgniarek i położnych, ale udział w nim mogą wziąć wszyscy zainteresowani.

Współczesne pielęgniarstwo podlega ciągłym przeobrażeniom, wynikającym po części ze zmian polityczno-gospodarczych w Polsce. Profesjonalizm w tym zawodzie oparty jest nie tylko na podstawowej i specjalistycznej wiedzy, lecz również na wewnętrznej sile oraz motywacji pielęgniarek i położnych do przestrzegania etyki zawodowej. – Dla wielu pracowników służby zdrowia tematyka poruszana na konferencji jest znana, ale ciągłe zmiany w przepisach prawnych wymuszają ich bieżącą aktualizację – mówi Mariola Rusińska, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

Najważniejszymi problemami w praktyce pielęgniarskiej i położniczej jest nieprzestrzeganie zasad wykonywania czynności zawodowych i Kodeksu Etyki, naruszanie praw pacjenta np. do godności osobistej i intymności, czy niewłaściwe postawy samych pacjentów i ich rodzin wobec personelu medycznego. Zauważalna jest także nieuczciwa konkurencja wśród pielęgniarek, prowadzących własną działalność gospodarczą. Problem ten polega na niedozwolonym pozyskiwaniu deklaracji wyboru pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. W związku z tym na konferencji główny nacisk chcemy położyć na przestrzeganie przepisów prawnych jak i Kodeksu Etyki Zawodowej Pielęgniarek i Położnych  – tłumaczy Rusińska.

W ramach konferencji odbędzie się szereg wykładów poświęconych omawianej tematyce. Między innymi dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk wygłosi prelekcję pt. „Odpowiedzialność kierowniczej kadry pielęgniarskiej w świetle zmian w podmiotach leczniczych”. Dr n. med. Anna Piątek opowie o profesjonalizmie pielęgniarek, który jest warunkiem autonomii pielęgniarstwa. Natomiast „Twórcze myślenie w pracy pielęgniarek” będzie tematem interaktywnego wykładu dr. Radosława Sterczyńskiego, psychologa SWPS Sopot.

Organizatorem konferencji jest  Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji miejsc.

Więcej informacji na temat konferencji, szczegółowy program oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stroniewww.swps.pl/sopot w zakładce Aktualności/Konferencje.

Marta Komor, swps, 20-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe