W Warszawie po raz szósty wystartuje ONKOBIEG
Strona główna » Informator » Spotkania » W Warszawie po raz szósty wystartuje ONKOBIEG

W Warszawie po raz szósty wystartuje ONKOBIEG

INFORMATOR. Spotkania

Kinga Łobzowska-Błachnio

zdrowemiasto.pl | dodane 20-08-2013

Fot. Photos8.com
 
W niedzielę 1 września 2013 r. w Warszawie po raz szósty wystartuje ONKOBIEG. Inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA.

ONKOBIEG to impreza sportowo-edukacyjna, której główną ideą jest pomoc w zebraniu środków pieniężnych na rzecz Stowarzyszenia SARCOMA i jego podopiecznych. Trasa ONKOBIEGU o długości 1,35 km przebiega wokół budynku Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Cały bieg trwa 60 minut, w tym czasie każdy uczestnik może w dowolny sposób i dowolną ilość razy pokonać trasę biegu.

ONKOBIEG ma na celu zwiększenie wiedzy o mięsaku – rzadkim rodzaju nowotworu złośliwego. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się jak wcześnie rozpoznawać mięsaki oraz poznają metody walki z nowotworami. W ramach ONKOBIEGU Stowarzyszenie SARCOMA chce promować zdrowy tryb życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo podczas imprezy będzie można skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich i wysłuchać wykładu o nowotworach złośliwych. W części rozrywkowej przewidziane są koncerty zespołów Be4 i BLiSS oraz zajęcia dla dzieci.

W tym roku dodatkową atrakcją ONKOBIEGU będzie stoisko Akademii Czerniaka, sekcji Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, gdzie uczestnicy imprezy będą mogli otrzymać ulotki edukacyjne oraz uzyskać informacje na temat czerniaka, najbardziej agresywnego nowotworu skóry.  

W ONKOBIEGU może wziąć udział każdy, kto ma ochotę i potrzebę niesienia pomocy innym, niezależnie od wieku, profesji czy stopnia zaawansowania w bieganiu. Otwarcie ONKOBIEGU o godz. 14:00 – zbiórka na parkingu Centrum Onkologii – Instytutu (ul. Roentgena 5). Rejestracja uczestników od godziny 12.30. Zapraszamy!

Ubiegłoroczna impreza przyciągnęła ponad 834 uczestników, a poza nimi byli obecni także ci, którzy przyszli na koncerty oraz dopingowali biegających. Efektem biegu był wynik 5850 kilometrowych okrążeń, czyli tak naprawdę wspólnie wszyscy uczestnicy biegu przebiegli aż 5850 km. W tym roku organizatorzy spodziewają się 950 uczestników. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się pobić rekord 7000 km.

Plan imprezy:
12.30 – otwarcie rejestracji
14.00 – przemówienie powitalne, omówienie zasad ONKOBIEGU
14.30 – start biegu
14.40 – koncert zespołu Be4
15.10 – wykład o nowotworach złośliwych
15.30 – zakończenie i podsumowanie biegu
16.00 – koncert zespołu BLiSS
17.00 – zakończenie ONKOBIEGU

ONKOBIEG.jpg

Więcej informacji na stronie http://www.sarcoma.pl/onkobieg/2013/Przygotowania/

Kinga Łobzowska-Błachnio, 20-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Stowarzyszenie SARCOMA powstało w 2007 roku w Warszawie. Celem Stowarzyszenia jest:
  • wspieranie leczenia chorób nowotworowych, w tym mięsaków (Sarcoma), zgodnego ze światowymi standardami,
  • działalność na rzecz zapewnienia wszelkiej pomocy medycznej i prawnej chorym na mięsaki i ich rodzinom,
  • wspieranie ochrony praw chorych na mięsaki i ich rodzin,
  • prowadzenie działalności o charakterze edukacyjno-szkoleniowym mającej na celu przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z chorobami nowotworowymi, w tym mięsakami,
  • nawiązywanie kontaktów z podobnymi instytucjami i organizacjami w kraju i zagranicą.


Mięsaki stanowią bardzo heterogenną grupę nowotworów. Ponad 50% mięsaków (MTM) zlokalizowanych jest na kończynach, a około 15% w przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowej. W większości przypadków, jako jedyny objaw MTM stwierdza się niebolesny guz, a także niekiedy niebolesne zniekształcenie zarysów kończyny w pobliżu stawów utrzymujące się przez co najmniej 6 tygodni. Mięsaki dzielą się na: mięsaki tkanek miękkich, mięsaki tkanek miękkich przestrzeni zaotrzewnowej, mięsaki kości.

Chorzy na MTM do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości bólowych i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa w pracy zawodowej i życiu osobistym. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe (dalej n.z.) tkanek miękkich w Polsce w latach 1963-2004 wzrosła blisko 3-krotnie, z 214 do 627 (u mężczyzn z 114 do 325, u kobiet z 100 do 302). W 1963 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 214 nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich, w 1973 r. 344, w 1983 r. 382 zachorowania, w 1993 r. 650 zachorowań, a w 2003 r. 581, co oznacza 2,7-krotny wzrost w ciągu 40 lat (6,8% nowych zachorowań rocznie). Szacuje się, że w 2013 r. w Polsce liczba nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich wyniesie ponad 1000 osób.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe