Kuchnia molekularna w Śląskiej Kawiarni Naukowej
Strona główna » Informator » Spotkania » Kuchnia molekularna w Śląskiej Kawiarni Naukowej

Kuchnia molekularna w Śląskiej Kawiarni Naukowej

INFORMATOR. Spotkania

KOL

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 03-11-2009

Fot. kawiarnianaukowa.pl
 
Dobry kucharz fizykę i chemię ma w małym palcu. Dlatego może dać pokaz "Molekularnego gotowania" - właśnie taki, na jaki zaprasza 5 listopada do Katowic Śląska Kawiarnia Naukowa (ŚKN). W czasie otwartego spotkania będzie można spróbować m.in. kawioru o smaku buraczków, drinku na bazie ciekłego azotu oraz lodów o smaku pomidora.

Jak ocenia animator kawiarni, dr Tomasz Rożek, kuchnia molekularna może kojarzyć się z filmami science fiction, jednak zdecydowanie więcej w niej nauki niż fikcji.

"Kuchnia molekularna to połączenie natury z nauką. Jej nazwa pochodzi od molekuł, czyli cząsteczek. Chodzi w niej bowiem właśnie o rozbijanie na cząsteczki. Twórcy potraw molekularnych tradycyjne metody przygotowywania posiłków odsyłają do lamusa. W ich restauracjach nie ma miejsca na gotowanie, smażenie czy pieczenie. Kuchnia staje się naukowym laboratorium" - mówi dr Rożek.

Za prekursora tej metody przygotowywania jedzenia uważa się Sir Benjamina Thompsona żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Sztuka ta rozwinęła się jednak pod koniec lat 80. XX w. za sprawą węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti oraz francuskiego chemika Herve Thisa, którzy badali m.in. wzajemne oddziaływanie związków chemicznych zawartych w różnych produktach.

Gościem specjalnym kawiarni będzie prof. Ernest Aleksy Bartnik, fizyk, kucharz i recenzent. Pokaz kuchni molekularnej przeprowadzi Łukasz Konik, prekursor kuchni molekularnej w Polsce. W czasie spotkania zaprezentuje kawior o smaku buraczków, ciekły azot (inaczej smok wawelski), napój na bazie ciekłego azotu, pianki smakowe ciepłe w środku zimne z zewnątrz oraz sorbet o smaku pomidora.

"Dzięki naukowemu podejściu do gastronomii możliwe jest uzyskanie np. lodów o smaku musztardy, sosu pod postacią pianki albo ryby złożonej tak naprawdę z dwóch ryb" - wylicza dr Rożek.

Dlaczego ciasto powinno się mieszać kręcąc w prawo? Dlaczego kolejność dodawania składników wpływa na smak potrawy? Czy w kuchni można stworzyć sztuczny kawior? A sztuczne smaki? Odpowiedzi na te pytania poznają wszyscy zainteresowani, którzy 5 listopada o godz. 18.00 przyjdą do Ronda Sztuki (Oko Miasta) w Katowicach.

Dr Rożek zaprasza też "wirtualnych gości" - dzięki inicjatywie Partnerstwo dla Przyszłości spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie http://www.kawiarnianaukowa.pl . Dodatkowo zostanie przetłumaczone na język migowy. Dyskusjom i prezentacjom towarzyszyć będzie muzyka jazzowego trio Uninhibited room.

***
EAB.jpgProf. Ernest Aleksy Bartnik jest fizykiem teoretykiem, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 roku przetłumaczył książkę pt. "Kuchnia i nauka" francuskiego chemika Herv, This. Profesor Bartnik przez kilka lat pisał dla "Super Expressu" cotygodniowe recenzje z warszawskich restauracji.

Konik.jpgŁukasz Konik przygodę z kuchnią rozpoczął w Technikum Gastronomicznym w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach i hotelach w Polsce. Współpracuje z Fundacją Klubu Szefów Kuchni oraz z Instytutem Chemii i Fizyki w Warszawie. Jest członkiem elitarnych klubów: World Association of Chefs Societies, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiego Stowarzyszenie Hotelarstwa i Gastronomii.

KOL, 03-11-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe