Zbliża się X Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Strona główna » Informator » Spotkania » Zbliża się X Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Zbliża się X Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

INFORMATOR. Spotkania

EKR

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-04-2010

10 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
 
140 imprez z 35 dziedzin nauki i sztuki czeka uczestników jubileuszowej, X edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 16-20 kwietnia, jednak już teraz można się zapisywać na niektóre zajęcia. Festiwal organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Towarzystwo Naukowe w Toruniu i urząd miasta. Jednym ze sponsorów jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak wyjaśniają organizatorzy, goście festiwalu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

Dla miłośników nauki szczególnie ciekawe mogą się okazać pokazy chemiczne, podczas których naukowcy pokażą, jak barwa substancji zmienia się pod wpływem kwasów i zasad. Studenci z Koła Naukowego Chemików UMK zademonstrują m.in. świecące roztwory, efektowne wybuchy i niespotykane dźwięki.

Z kolei w trakcie warsztatów "Białkowy świat roślin i zwierząt" będzie można samodzielnie przeprowadzić analizę białek krwi, którą wykonuje się w laboratoriach medycznych. Uczestnicy sprawdzą, jakie kolorowe tajemnice białkowe kryją ich dłonie oraz zobaczą, jak rośliny walczą z wolnymi rodnikami, które są przyczyną nowotworów.

W programie warsztatów "Chemia całkiem sympatyczna. Sekrety tajnych wiadomości" znalazły się pokazy doświadczeń z pojawianiem się i znikaniem barwy. Ich goście dowiedzą się jak otrzymać tradycyjny atrament, jak działa farba termochromowa i jak można zobaczyć to, czego nie widać.

Osoby zainteresowane medycyną będą mogły skorzystać z wykładu dr n. med. Wojciecha Szczęsnego dotyczącego historii chirurgii, a także współczesnych metod operacyjnych. Dowiedzą się również, jak zapobiegać osteoporozie i jak prawidłowo rozwija się dziecko do 6. roku życia.

Centrum Astronomii UMK przygotowało zaś wykład w plenerze, wykorzystujący model Układu Słonecznego znajdujący się na terenie obserwatorium. Uczestnicy spotkanie zapoznają się z najnowszą wiedzą na temat struktury i budowy naszego układu planetarnego. Festiwalowi goście będą mogli również zwiedzić samo Centrum. Zobaczą m.in. największy optyczny teleskop w Polsce oraz historyczny instrument - astrograf Drapera, dzięki któremu narodziła się astrofizyka; poznają również m.in. zasadę działania lunety Galileusza i dowiedzą się co to jest widmo gwiazdy.

Jednak wiodącą dziedziną tegorocznej edycji Festiwalu będzie sztuka, dlatego wśród głównych imprez festiwalowych znajdzi się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, który w piątek, 16 kwietnia, o godz. 18 zainauguruje imprezę. Melomani będą mogli też wysłuchać koncertu chopinowskiego w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładu "Sztuka - nie nauka, a kręci", a także recitalu pianisty Rafała Blechacza oraz dyskusji "O sztuce interpretacji muzycznej", która zakończy cały Festiwal.

Na część atrakcji festiwalowych będą obowiązywać wejściówki, które będą wydawane osobom indywidualnym 15 kwietnia w Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6) w godz. 16.00-18.00. Również w Dworze Artusa, w czasie trwania Festiwalu (17-20 kwiettnia) będzie działać Centrum Festiwalowe.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

EKR, 08-04-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe