Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niecodzienny marsz Nordic Walking ze Sławna do Warszawy. Dołącz i Ty!
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niecodzienny m…

Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niecodzienny marsz Nordic Walking ze Sławna do Warszawy. Dołącz i Ty!

INFORMATOR. Rozmaitości

Tomasz Gołębiowski

zdrowemiasto.pl | dodane 14-02-2011
Coraz bardziej popularny 14 luty to nie tylko święto zakochanych, ale także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że święty Walenty to patron ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych, nerwowych i epilepsji. Dlatego właśnie w Walentynki wystartuje niecodzienny, 460-kilometrowy marsz Nordic Walking ze Sławna do Warszawy w ramach akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie". W marszu wezmą udział cierpiący na padaczkę, a także wszystkie osoby, które chcą zwrócić uwagę na potrzeby tych, którzy muszą zmagać się z tą mało znaną chorobą.

Mapka_marszu_2.gifW ciągu około 2 tygodni uczestnicy marszu z kijkami zawitają do 14 miast, gdzie będą prowadzić outdoorowe akcje edukacyjne i zachęcać wszystkich miłośników Nordic Walkingu do wspólnej wędrówki. Planowany finisz marszu w Warszawie przewidziany jest na 26 lutego br. Internetowe zapisy uczestników akcji prowadzone są za pośrednictwem strony www.chodzezkijami.pl. W dniu Walentynek chorzy na padaczkę oraz wolontariusze będą informowali przechodniów o rozpoczęciu akcji i starcie marszu na ulicach Sławna, Słupska, Łodzi, Koszalina oraz Warszawy.

- Akcja "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorych na Padaczkę. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób dotkniętych epilepsją, którzy bardzo potrzebują zrozumienia i akceptacji społecznej. Chcemy również informować o tym, co należy robić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego. Wiele osób nie zna objawów tej choroby i nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji - mówi Jadwiga Grochowalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę z siedzibą w Sławnie.


superstacja Materiał filmowy dzięki uprzejmości Superstacja.tv
Zródło: www.zauwazmnie.org

W Polsce żyje około 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci, ale ta przewlekła choroba może dotknąć każdej osoby w dowolnym wieku. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Przykładami osób, które pomimo choroby odniosły sukces są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte i Elton John.

gp5.jpgAmbasadorem akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest aktor Piotr Gąsowski. Inicjatorami marszu są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna”,” Stowarzyszenie Chorych na Epilepsję - Grupa Wsparcia Epi z  Łodzi oraz portal Tacyjakja.pl.

Więcej informacji na stronie www.zauwazmnie.org

Tomasz Gołębiowski, 14-02-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Poradnik świadka napadu padaczkowego
Każdy świadek ataku epilepsji powinien zachować spokój i przenieść chorego w bezpieczne miejsce. Następnie należy ułożyć go w pozycji na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Warto również zabezpieczyć chorego przed możliwością urazu: zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce (np. sztuczną szczękę) i podłożyć coś miękkiego pod głowę. Dobrze jest pozostać przy cierpiącej osobie przez pewien czas po zakończeniu ataku aż do odzyskania przez nią pełnej świadomości. Nie wolno natomiast wkładać choremu czegokolwiek między zęby, podnosić lub krępować jego ruchy ani cucić uderzając po twarzy lub polewając wodą. Niedopuszczalne jest agresywne ingerowanie w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany po napadzie.
* * *
nordic_walking.jpgNordic Walking powstał w Finlandii w latach 20. ub. wieku, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z różnych dziedzin, m.in.: trenerzy, lekarze i rehabilitanci. Wymyślono go jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Sport ten jest rodzajem marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków jako podpory, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Jak w przypadku każdego sportu Nordic Walking wymaga prawidłowej techniki marszu oraz prawidłowo dobranego sprzętu - kijków. Specjalne kijki do tej dyscypliny można nabyć w sklepie sportowym.
Dyscyplinę można uprawiać nie tylko bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, ale również w każdym terenie i niezależnie od pory roku. Nordic Walking znany jest na całym świecie jako doskonała forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Kijki powodują, że podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni całego ciała. (ppk)

Fot. www.zauwazmnie.org
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe