PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Nowotwór o wielu obliczach. Czy w Krakowie powstan…

Nowotwór o wielu obliczach. Czy w Krakowie powstanie profesjonalne oraz interdyscyplinarne Centrum Leczenia Szpiczaka?

INFORMATOR. Rozmaitości

Joanna Knapik

Magazyn OSOZ nr 8/2009, str. 14Magazyn OSOZ nr 8/2009, str. 14 | dodane 28-08-2009
W Krakowie ma szansę powstać jedyne w Europie wielospecjalistyczne Centrum Leczenia Szpiczaka, na wzór funkcjonujących i odnoszących sukcesy placówek w Stanach Zjednoczonych. Aby zamiar mógł się ziścić, powołana została w 2008 roku Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, która ma przygotować od strony logistycznej, merytorycznej, organizacyjnej i finansowej grunt pod przyszłe Centrum.

Choroba ta jest dość rzadka, choć wskaźniki statystyczne wciąż pną się w górę. Przyjmuje się, że obecnie na szpiczaka cierpi około 750 000 osób na całym świecie, z czego w Polsce – około 10 000. Rocznie w naszym kraju diagnozuje się około 1500 nowych przypadków. To choroba nieuleczalna, choć postępy w leczeniu sprawiają, że życie pacjentów systematycznie ulega wydłużeniu oraz – co istotne – zasadniczo poprawia się jego jakość.

Unikalna inicjatywa
Chorzy w Polsce trafiają do ośrodków hematologicznych oraz onkologicznych. To nie wystarcza. Szpiczak mnogi jako nowotwór hematologiczny wymaga bowiem kompleksowego podejścia, jak podkreśla inicjator całego przedsięwzięcia oraz prezes zarządu Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka, dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W Centrum takie właśnie kompleksowe podejście zapewniałby pacjentom cały sztab współdziałających ze sobą specjalistów. Pod egidą Fundacji już teraz działa zespół pod nazwą „Centrum Leczenia Szpiczaka” w Krakowie. W jego skład wchodzą hematolodzy, radioterapeuci, nefrolodzy, neurochirurdzy, ortopedzi, kardiolodzy, gastroenterolodzy, hepatolodzy, immunolodzy i alergolodzy, pulmonologowie, chirurdzy, reumatolodzy, neurolodzy, endokrynolodzy, biolodzy, psychiatrzy, psycholodzy, okuliści, rehabilitanci, diagności laboratoryjni oraz stomatolodzy. Pełną listę członków zespołu można znaleźć na stronach Fundacji.

Centrum w zamierzeniach swych twórców ma również pełnić rolę ośrodka badawczego, prowadzącego badania naukowe nad szpiczakiem mnogim we współpracy z czołowymi polskimi i zagranicznymi klinikami oraz grupami eksperckimi. Wiedza przekazywana byłaby następnie podczas szkoleń dla personelu medycznego oraz wykładów otwartych.

W planach są między innymi: opracowanie nowoczesnego algorytmu postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego u chorych ze szpiczakiem mnogim, stworzenie programu szczepień dla chorych po auto-przeszczepie szpiku kostnego oraz zasad wspomagania immunologicznego, współpraca z rynkiem farmaceutycznym i wdrażanie nowych terapii, badania kliniczne oraz poszukiwanie nowych terapii. Centrum miałoby także prowadzić badania statystyczne.

To jedyna jak dotąd inicjatywa w całej Europie, poparta w dodatku autorytetem ekspertów z całego świata, o czym można się przekonać, czytając ich opinie oraz referencje. Dr Jurczyszyn zakłada, że z pomocy pracujących w nim specjalistów korzystać mogliby więc nie tylko obywatele Polski, ale całej Unii Europejskiej. Niestety, jak dotąd pomysł nie znalazł poparcia w Ministerstwie Zdrowia.

szpiczak_2.jpg szpiczak_1.jpg
Dr Artur Jurczyszyn – inicjator powstania Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie oraz Dr Mariola Kosowicz z Centrum Onkologii w Warszawie podczas wykładu Problemy pacjentów z przewlekłą chorobą nowotworową – psychologia w medycynie.

szpiczak_3.jpg szpiczak_4.jpg
Spotkania organizowane przez Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka cieszą się rosnącą popularnością (fot. archiwum Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka, www.szpiczak.org).

Więcej w Magazynie OSOZ 8/2009

Joanna Knapik, 28-08-2009, Magazyn OSOZ nr 8/2009, str. 14

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe