PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wstręt może wpływać na procesy pamięciowe?

Widok zdjęć przedstawiających okaleczenia ludzkiego ciała może powodować, że lepiej zapamiętujemy informacje. Studentki wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdziły, jak to, że odczuwamy wstręt, wpływa na procesy pamięciowe. więcej »

Zawsze będzie jakiś Facebook - sugerują symulacje gier mniejszościowych

Dlaczego Facebook jest liderem portali społecznościowych? Czy lepiej mieć mądrego króla czy może warto oddać decyzje w ręce nieco gorzej wyedukowanej większości? I czy zawsze opłaca się wybrać najpopularniejszy surowiec energetyczny? Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć w analizie matematycznej symulacji komputerowych przeprowadzonych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. więcej »

W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza

W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza, a jeśli szuka partnera na krótko, to bardziej podobają jej się wtedy panowie o cechach typowo męskich - mówił prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego podczas "Horyzontów Poznania" w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Oglądanie filmów w 3D nie jest szkodliwe

Co piąty widz pytany przez PricewaterhouseCoopers twierdził, że oglądanie wideo 3D go męczy. Niektóre osoby twierdzą, że podczas oglądania obrazów trójwymiarowych mają kłopoty z ostrością wzroku. Skarżą się na łzawiące i piekące oczy, na bóle i zawroty głowy, odczuwają nawet nudności i zmęczenie. Tymczasem coraz więcej filmów oglądamy w technologii 3D, tegoroczne Oscary i liczne nominacje dla filmu "Hugo i jego wynalazek" wskazują na rosnącą popularność tej technologii. więcej »

Depresja poporodowa ujawnia się wkrótce po narodzinach dziecka

Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem kobiet, które urodziły dziecko, ale ujawnia się wkrótce po porodzie, a nie dopiero np. po upływie pół roku – powiedział PAP prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. więcej »

Kłamstwo niezbędne do utrzymywania dobrych relacji społecznych?

Kłamstwo jest jedną z najważniejszych umiejętności społecznych, absolutnie konieczną każdemu do utrzymywania dobrych relacji. Badania pokazują, że kłamanie łatwiej przychodzi kobietom, ale w przeciwieństwie do mężczyzn częściej mijają się z prawdą po to, by sprawić przyjemność innym. więcej »

Nieszczerego randkowicza w sieci zdradza jego opis

Specjalistom od komunikacji udało się rozszyfrować nieszczerych użytkowników serwisów randkowych na podstawie analizy lingwistycznej opisów zamieszczanych na ich profilach - czytamy w "Journal of Communication". więcej »

Jak się ubrać w czasie mrozów

Ubranie "na cebulę" i aktywność fizyczna mogą pomóc w przetrzymaniu mrozów. Ale to nie wystraczy - potrzebna jest jeszcze rozwaga - radził w rozmowie z PAP fizjolog dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. więcej »

Dziadkowie w internecie

W pierwszych dniach 2012 r. w sieci ukazało się ponad 1600 informacji o święcie babci i dziadka. Deklarację "Jak babcię kocham!" - internauci od początku roku złożyli w sieci ponad sto razy - poinformował Instytut Monitorowania Mediów (IMM). więcej »

Na początku mózgi wszystkich ludzi są... kobiece?

Niektóre części mózgu kobiety i mężczyzny znacznie różnią się od siebie. Mózg mężczyzny jest o ok. 9 proc. większy od kobiecego, ale liczba tworzących je neuronów jest porównywalna. Do siódmego tygodnia życia płodowego mózgi wszystkich z nas są żeńskie. Dopiero hormony powodują, że u mężczyzn rozpoczyna się proces maskulinizacji tego narządu. więcej »

Mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi?

Mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Rok 2011 w polskiej i światowej nauce

Odkrycie przez fizyków śladów "boskiej" cząstki Higgsa, koniec 30-letniego programu lotów amerykańskich wahadłowców, Nobel dla nieżyjącego naukowca i odkrycie w Polsce unikatowego odcisku stopy dinozaura - to niektóre z ważnych wydarzeń naukowych w 2011 roku. więcej »

Święta wiążą się również z przymusem radości?

Święta wiążą się z przymusem przeżywania radości; jeśli nie mamy ku temu powodów, możemy czuć się w tym czasie gorzej niż zwykle - uważa dr Anna Braniecka, psycholog z Katedry Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Dawniej w Wigilii ważniejszy był opłatek i Pasterka

Dawniej obchody świąt Bożego Narodzenia związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja. więcej »

Święta, święta...Zakupy przedświąteczne podobne do zagranicznych

Podczas świątecznych zakupów zachowujemy się jak zagranicą: za zbyt wysoką cenę kupujemy rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili. Boże Narodzenie to czas szczególny w całej kulturze zachodniej, w Polsce pełni rolę katharsis - uważa prof. Dariusz Doliński. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe