PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zawsze będzie jakiś Facebook - sugerują symulacje gier mniejszościowych

Dlaczego Facebook jest liderem portali społecznościowych? Czy lepiej mieć mądrego króla czy może warto oddać decyzje w ręce nieco gorzej wyedukowanej większości? I czy zawsze opłaca się wybrać najpopularniejszy surowiec energetyczny? Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć w analizie matematycznej symulacji komputerowych przeprowadzonych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. więcej »

W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza

W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza, a jeśli szuka partnera na krótko, to bardziej podobają jej się wtedy panowie o cechach typowo męskich - mówił prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego podczas "Horyzontów Poznania" w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Oglądanie filmów w 3D nie jest szkodliwe

Co piąty widz pytany przez PricewaterhouseCoopers twierdził, że oglądanie wideo 3D go męczy. Niektóre osoby twierdzą, że podczas oglądania obrazów trójwymiarowych mają kłopoty z ostrością wzroku. Skarżą się na łzawiące i piekące oczy, na bóle i zawroty głowy, odczuwają nawet nudności i zmęczenie. Tymczasem coraz więcej filmów oglądamy w technologii 3D, tegoroczne Oscary i liczne nominacje dla filmu "Hugo i jego wynalazek" wskazują na rosnącą popularność tej technologii. więcej »

Depresja poporodowa ujawnia się wkrótce po narodzinach dziecka

Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem kobiet, które urodziły dziecko, ale ujawnia się wkrótce po porodzie, a nie dopiero np. po upływie pół roku – powiedział PAP prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. więcej »

Kłamstwo niezbędne do utrzymywania dobrych relacji społecznych?

Kłamstwo jest jedną z najważniejszych umiejętności społecznych, absolutnie konieczną każdemu do utrzymywania dobrych relacji. Badania pokazują, że kłamanie łatwiej przychodzi kobietom, ale w przeciwieństwie do mężczyzn częściej mijają się z prawdą po to, by sprawić przyjemność innym. więcej »

Nieszczerego randkowicza w sieci zdradza jego opis

Specjalistom od komunikacji udało się rozszyfrować nieszczerych użytkowników serwisów randkowych na podstawie analizy lingwistycznej opisów zamieszczanych na ich profilach - czytamy w "Journal of Communication". więcej »

Jak się ubrać w czasie mrozów

Ubranie "na cebulę" i aktywność fizyczna mogą pomóc w przetrzymaniu mrozów. Ale to nie wystraczy - potrzebna jest jeszcze rozwaga - radził w rozmowie z PAP fizjolog dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. więcej »

Dziadkowie w internecie

W pierwszych dniach 2012 r. w sieci ukazało się ponad 1600 informacji o święcie babci i dziadka. Deklarację "Jak babcię kocham!" - internauci od początku roku złożyli w sieci ponad sto razy - poinformował Instytut Monitorowania Mediów (IMM). więcej »

Na początku mózgi wszystkich ludzi są... kobiece?

Niektóre części mózgu kobiety i mężczyzny znacznie różnią się od siebie. Mózg mężczyzny jest o ok. 9 proc. większy od kobiecego, ale liczba tworzących je neuronów jest porównywalna. Do siódmego tygodnia życia płodowego mózgi wszystkich z nas są żeńskie. Dopiero hormony powodują, że u mężczyzn rozpoczyna się proces maskulinizacji tego narządu. więcej »

Mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi?

Mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Rok 2011 w polskiej i światowej nauce

Odkrycie przez fizyków śladów "boskiej" cząstki Higgsa, koniec 30-letniego programu lotów amerykańskich wahadłowców, Nobel dla nieżyjącego naukowca i odkrycie w Polsce unikatowego odcisku stopy dinozaura - to niektóre z ważnych wydarzeń naukowych w 2011 roku. więcej »

Święta wiążą się również z przymusem radości?

Święta wiążą się z przymusem przeżywania radości; jeśli nie mamy ku temu powodów, możemy czuć się w tym czasie gorzej niż zwykle - uważa dr Anna Braniecka, psycholog z Katedry Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »

Dawniej w Wigilii ważniejszy był opłatek i Pasterka

Dawniej obchody świąt Bożego Narodzenia związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja. więcej »

Święta, święta...Zakupy przedświąteczne podobne do zagranicznych

Podczas świątecznych zakupów zachowujemy się jak zagranicą: za zbyt wysoką cenę kupujemy rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili. Boże Narodzenie to czas szczególny w całej kulturze zachodniej, w Polsce pełni rolę katharsis - uważa prof. Dariusz Doliński. więcej »

Przestroga na święta: nie warto łączyć drogiego prezentu z tanim

Do droższego prezentu nie warto dołączać tańszego, nawet jeśli obydwa tworzą jeden pakiet. Z badań psychologów amerykańskich wynika, że w takim zestawieniu drogi podarunek wraz z tanim dodatkiem traci na wartości - pisze "Journal of Consumer Research". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe