PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zapobiec milionowi udarów mózgu

Światowa kampania 1 Mission 1 Million ma przed sobą ambitny cel – zapobiec milionowi udarów mózgu wywołanych na skutek migotania przedsionków (MP). Projekty konkursowe można zgłaszać do końca roku. Nagrodzone zostaną te spośród nich, które w najlepszy sposób pomogą zrozumieć tematykę udarów będących wynikiem migotania przedsionków. więcej »

Sprzedaż ziół w Aptekach, czyli prawda o ziołach w Polsce

Zioła od wieków traktowano jako naturalne lekarstwa na wiele chorób. Gdy na rynku pojawiły się chemiczne specyfiki produkowane przez firmy farmaceutyczne, zioła zaczęły tracić na popularności. W ostatnich latach można zauważyć wzrost wartości sprzedaży preparatów ziołowych w aptekach, która systematycznie rośnie i według danych pochodzących z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia w 2009 roku przekroczyła 120 mln zł., przy jednoczesnym spadku liczby sprzedawanych opakowań. więcej »

Skolioza to bolesna metamorfoza. W trosce o dzieci

Z inicjatywy Fundacji Akademia Zdrowych Pleców w ramach programu „W trosce o dzieci” została zorganizowana kampania społeczna pod hasłem „Skolioza to bolesna metamorfoza”. Kampania ma zwrócić uwagę władz samorządowych oraz osób odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój najmłodszych – rodziców, nauczycieli, na istotny problem, jakim jest postępująca deformacja postawy u dzieci. więcej »

Godne życie – przywilej dla wybranych?

Będąc zdrowym nie zastanawiamy się, co przeżywa i na jakie przeszkody w codziennym życiu natrafia osoba niepełnosprawna. Poza ludzką obojętnością są to także bariery architektoniczne i brak odpowiedniej opieki rehabilitacyjnej. Najbliżsi osoby niepełnosprawnej często nie mają możliwości zapewnienia fachowej opieki medycznej i psychologicznej, tak ważnej dla osób, których życie zmieniło się w ułamku sekundy. więcej »

Wirtualna-klinika.pl - adres który musisz odwiedzić!

Projekt budowy wirtualnej kliniki jest jedną z inicjatyw organizowaną przez Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” na rzecz budowy nowej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu - Kliniki Przylądek Nadziei. Dolnośląska placówka jest największym kompleksowym ośrodkiem hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce. więcej »

Do usłyszenia! Słyszysz? O implantach słuchowych i leczeniu wad słuchu mówi Prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Implanty słuchowe to szansa dla osób z wadami słuchu. Dzięki nowoczesnym technologiom, po operacji pacjent budzi się w świecie, o jakim dotąd nigdy nie słyszał. I to dosłownie! Budzi się bowiem w świecie dźwięków. Implanty są jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Dzięki możliwościom jakie stwarzają (np. dzieciom, które nie słyszały od urodzenia) są jednym z najcenniejszych odkryć ostatnich 20 lat w medycynie. Operować można już kilkumiesięczne dzieci. więcej »

Wpływ narkotyków na zdolność prowadzenia pojazdów

Prowadzenie pojazdu wymaga nie tylko zdrowych rąk, nóg i oczu, ale przede wszystkim sprawnie funkcjonującego mózgu, który odpowiada za kontrolę i koordynację wszystkich naszych działań. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, kierowca musi być w pełni skoncentrowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia. Niektóre substancje, w tym narkotyki, zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków. więcej »

Wszystko o ergonomicznym stanowisku pracy

Praca umysłowa, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy (wielogodzinny, kilkumiesięczny, kilkuletni) z komputerem wraz z niekorzystnymi czynnikami może powodować dolegliwości zdrowotne. Długotrwałe unieruchomienie organizmu obciąża kręgosłup i mięśnie pleców a także powoduje spowolnienie procesów fizjologicznych. Dolegliwości układu mięśniowo szkieletowego u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej dotyczą ok. 35% tej pracowników... więcej »

Jesień odchudza portfele Polaków

Nastała nieubłaganie deszczowa jesień, a wraz z nią wzrost zachorowań oraz zwiększone zakupy leków przeciwko przeziębieniu i grypie. Jak pokazują dane Monitora Zdrowotnego Kraju, prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ wydatki Polaków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrosły we wrześniu o ponad 1 500 zł w stosunku do sierpnia 2009. więcej »

Światowy Dzień Cukrzycy na niebiesko

W najbliższą sobotę 14 listopada 2009 odbędzie się Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji kilkaset budynków na całym świecie, na wszystkich kontynentach zostanie podświetlonych na charakterystyczny niebieski kolor. Widocznym znakiem polskiej solidarności ze wszystkimi chorymi na cukrzycę będzie podświetlony przez firmę Roche Diagnostics budynek Polskiego Komitetu Olimpijskiego. więcej »

Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach dziecka. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Do niedawna była traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom naszego organizmu, m.in. komórkom tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej i komórkom krwi. Lekarze i naukowcy są zgodni, iż komórki macierzyste stanowią przyszłość nowoczesnej medycyny... więcej »

Nowotwór o wielu obliczach. Czy w Krakowie powstanie profesjonalne oraz interdyscyplinarne Centrum Leczenia Szpiczaka?

W Krakowie ma szansę powstać jedyne w Europie wielospecjalistyczne Centrum Leczenia Szpiczaka, na wzór funkcjonujących i odnoszących sukcesy placówek w Stanach Zjednoczonych. Aby zamiar mógł się ziścić, powołana została w 2008 roku Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, która ma przygotować od strony logistycznej, merytorycznej, organizacyjnej i finansowej grunt pod przyszłe Centrum. więcej »

Obóz w siodle dla diabetyków

Przejmowanie odpowiedzialności za własne zdrowie i właściwe kontrolowanie choroby jest kluczowym problemem dla nastoletnich diabetyków. Wypalenie terapeutyczne, bunt przeciw chorobie i kłopoty z akceptacją powodują często, że młodzież ma poważne problemy z wyrównaniem cukrzycy. więcej »

Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rozszerzają rekomendacje dotyczące leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą przedciążową

Jesienią ubiegłego roku najwybitniejsi polscy diabetolodzy, położnicy, anestezjolodzy i neonatolodzy spotkali się w Warszawie, aby omówić wspólną strategię i zasady opieki nad kobietami z cukrzycą, które chcą mieć dziecko. więcej »

Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych

Powszechna deklaracja praw seksualnych przyjęta została podczas XIV Światowego Kongresu Seksuologów w Hongkongu, 26 sierpnia 1999 roku. W maju 2002 r. została opublikowana przez profesora Marca Gana, prezydenta Światowego Towarzystwa Seksuologicznego, a następnie, w tym samym roku, przyjęta i rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe