PTK: ochronić pacjentów przed śmiercią
Strona główna » Informator » Kraj » PTK: ochronić pacjentów przed śmiercią

PTK: ochronić pacjentów przed śmiercią

INFORMATOR. Kraj

Marta Sułkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 30-04-2020

prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
 
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne organizuje naukowe webinarium specjalne dla lekarzy-członków PTK. Eksperci omówią doświadczenia własne ośrodków i przedstawią najlepsze praktyki terapii ostrego zespołu wieńcowego w dobie epidemii SARS-CoV-2w Polsce i w Europie. Celem jest zapewnienie pacjentom z zawałem serca jak najlepszych warunków leczenia i zachęcenie ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne.

– Warto powiedzieć jasno, że śmiertelność z powodu nieleczonego zawału serca jest o wiele większa niż z powodu zakażenia koronawirusem. W dobie epidemii SARS-CoV-2 często słyszymy od zgłaszających się do nas pacjentów, że bardzo obawiali się przyjazdu do szpitala i potencjalnego zakażenia. Choć w ośrodkach podejmujących terapię ostrego zespołu wieńcowego w całej Polsce wdrożono procedury bezpiecznej terapii pacjentów, to i tak liczba wykonywanych przezskórnych interwencji wieńcowych (percutaneous coronary interventions – PCI) - zabiegów kardiologii interwencyjnej stosowanych w ostrym zawale serca (STEMI i NSTEMI) zaledwie w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 25 procent. To znaczący spadek i sytuacja bardzo groźna dla zdrowia i życia chorych.Z terapią zawału serca nie wolno zwlekać. Jako środowisko kardiologiczne musimy zrobić wszystko, by zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki leczenia i zachęcić ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. Stąd pomysł na webinarium, podczas którego porównamy najnowsze dane i przeanalizujemy najlepsze praktyki z Polski i z Europy – mówi prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak wygląda leczenie zawału w Europie w dobie epidemii SARS-CoV-2? Co mówią zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego?O terapii ostrego zespołu wieńcowego w kontekście europejskim opowie prof. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions, EAPCI).

Czy międzynarodowe zalecenia są spójne z wytycznymi polskimi? Jakie wyniki przyniosło badanie ankietowe zrealizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w nawiązaniu do warunków leczenia pacjentów z zawałem serca w Polsce w czasach COVID-19? O wytycznych i perspektywie polskiej opowie prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

O wdrożonych procedurach postępowania z pacjentem STEMI i NSTEMI w Śląskim Centrum Chorób Serca opowie prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Spotkanie ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy będących członkami PTK odbędzie się na platformie edukacyjnej towarzystwa w poniedziałek 4 maja 2020 roku o godzinie 18.00.

Marta Sułkowska, 30-04-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe