Szpital Kopernika w Łodzi - pierwsza w regionie operacja mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych
Strona główna » Informator » Kraj » Szpital Kopernika w Łodzi - pierwsza w regionie op…

Szpital Kopernika w Łodzi - pierwsza w regionie operacja mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych

INFORMATOR. Kraj

Julia Ścigała

zdrowemiasto.pl | dodane 18-02-2021

Zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych
 
W Szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem systemu obrazowania fluorescencyjnego. Zabieg rozszerza zakres możliwości i działalności Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

U pacjentki, u której w wyniku czerniaka konieczne było usunięcie węzłów chłonnych w rejonie pachwiny, doszło do obrzęku limfatycznego nogi. By zlikwidować obrzęk, lekarze z Oddziału Chirurgii Onkologicznej przeprowadzili zabieg polegający na zespoleniu naczyń chłonnych i żylnych w kilku miejscach kończyny. W ten sposób przywrócony został zatrzymany spływ chłonki, która znów mogła dostać się do układu krążenia.

Ponieważ tego typu naczynia mają średnicę części milimetra, zabieg wykonywany był przy użyciu specjalnego mikroskopu (powiększenie do 20x) i narzędzi chirurgicznych – w tym igieł i nici o średnicy mniejszej od średnicy włosa.

Naczynia chłonne i limfa są bezbarwne, dlatego zastosowano obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej.

Preparat wstrzyknięty w odpowiednie miejsca kończyny zabarwił naczynia, a ich przebieg, dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu, analizowany był na ekranie monitora. Ta nowatorska technologia pozwala na łatwiejszą identyfikację dróg limfatycznych dzięki obrazowaniu z użyciem światła bliskiej podczerwieni.

Wyjątkowa precyzja chirurgów i niewielkie pole operacyjne zwiększają komfort i tempo rekonwalescencji. Już następnego dnia po tego typu zabiegu pacjent może opuścić szpital.

k1.jpg

k3.jpg

k2.jpg

k4.jpg

k5.jpg

k6.jpg

Poniżej link do materiału z wypowiedziami lekarzy oraz nagraniami z operacji:
https://www.youtube.com/watch?v=BMnYp3q6CnE

Julia Ścigała, 18-02-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe