Ciekawość i aktywność dzieci dowodem inteligencji
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Ciekawość i aktywność dzieci dowodem inteligencji…

Ciekawość i aktywność dzieci dowodem inteligencji

Z ARCHIWUM NATURAL HEALING TODAY

NHT, naturalhealingtoday.com

zdrowemiasto.pl | dodane 30-05-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dzieci nieustannie zadające pytania mogą być na zmianę zabawne, denerwujące lub wprawiające w zakłopotanie, ale z ostatnich badań naukowych wynika, że ciekawość może wskazywać na wybitną inteligencję.

W raporcie naukowym czytamy, że ciekawskie trzyletnie dzieci, określane „poszukiwaczami wysokiej stymulacji”, w wieku lat jedenastu osiągały o 12 punktów więcej w teście na inteligencję IQ i lepiej czytały od swych rówieśników, niezależnie od zawodu i wykształcenia rodziców. I mimo że dążenie do skrajnej stymulacji wiązano dotychczas z narkomanią i alkoholizmem, antyspołecznym postępowaniem oraz niższą inteligencją – nawet najbardziej ciekawskie, wszędobylskie dzieci miały później lepsze wyniki testu na inteligencję.

„Popieranie właściwego poszukiwania stymulacji przez dzieci może prowadzić do poprawy ich zdolności poznawczych” – twierdzi Adrian Raine, główny autor raportu. Jego zdaniem rodzice stanowią wzory do naśladowania dla dzieci w trakcie eksploracji ich otoczenia. Rodzice mogą też inicjować rozmowy z dziećmi i tworzyć atmosferę, w jakiej ceni się intelektualną ciekawość.

Omawianymi badaniami naukowymi objęto 1,800 dzieci, które w wieku 3 lat przeszły przez szereg testów oceniających ich zdolności werbalne i przestrzenne. Między innymi dzieci proszono o łączenie klocków na różne sposoby, kopiowanie różnorodnych form, rozpoznawanie części ciała i klasyfikację różnych obiektów. Naukowcy ocenili też poziom ciekawości i socjalnej adaptacji dzieci określając, w jakim stopniu interesowały się one samodzielnie nowymi zabawkami w pokoju, jak rozmawiały, jak przyjaźnie były nastawione i jak dobrze bawiły się z innymi dziećmi.

Na razie jednak nie wyjaśniono jeszcze, dlaczego u ciekawych i aktywnych dzieci rozwijają się później wybitne zdolności w trakcie nauki w szkole. Naukowcy przypuszczają, że dzieci takie poszukują wzbogaconego środowiska, które w jakiś sposób pobudza rozwój ich zdolności poznawczych. Potrzebne są dalsze badania naukowe, by ustalić, czy stymulacja naprawdę prowadzi do większej inteligencji, czy też jest po prostu produktem ubocznym inteligencji.

e-NHT / Journal of Personality and Social Psychology, 2002/82

NHT, naturalhealingtoday.com, 30-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe