Szczepienia przed wyjazdem. Tężec, tyfus, błonnica, żółta gorączka
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Internista, Hematolog » Szczepienia przed wyjazdem. Tężec, tyfus, błonnica…

Szczepienia przed wyjazdem. Tężec, tyfus, błonnica, żółta gorączka

DONIESIENIA LISTONOSZA. INTERNISTA

lek. med. Ewa Woja

zdrowemiasto.pl | dodane 27-07-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
W tym roku na przełomie sierpnia i września planuję wyjazd do Indii. Z tego co mi wiadomo, należałoby się zaszczepić m.in. przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy itp. Moje pytania są następujące w związku z tym wątkiem: #1. Pobyt będzie w rejonie cywilizowanym i rozwiniętym gospodarczo - New Delhi. Będę miała okazję przebywać u rodziny, więc nie sądzę, by zagrożenie było zbyt duże. Czy powinnam odbyć, niezależnie od tego, wszystkie wyżej wymienione szczepienia, czy wystarczy np. przeciw żółtaczce? #2. Z jakim wyprzedzeniem powinno nastąpić szczepienie? #3. Czy szczepienia mogą następować kolejno, bez obaw, jeśli będzie ich kilka, w małych odstępach czasu? #4. Jakie szczepienia są niezbędne a jakie można pominąć? #5. Jakie są koszta z tym związane? #6. Czy szczepionki można wykupić w aptece bez recepty? Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję. Weronika z Warszawy, lat 25

Szanowna Pani! Na pewno należy się zaszczepić przeciwko żółtaczce (szczególnie typu B) oraz przypomnieć szczepienie "tężcowe". Osoby dorosłe w ciągu całego życia powinny powtarzać podawanie szczepionki przeciwko tężcowi co 10 lat. A jakie inne szczepienia? Ano trzeba zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i to sprawdzić, bo zestaw szczepień się zmienia w zależności od sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. To, czy będzie Pani mieszkać w hotelu, czy w namiocie, tylko w niewielkim stopniu wpłynie na pani szczepienia. Ludzie zamożni i ostrożni, niestety, też chorują, a szczególnie na choroby zależne nie od poziomu higieny, tylko od - nazwijmy to - całokształtu. Przecież grypa to choroba przenoszona drogą kropelkową, natomiast malaria - przez insekty. Przecież nie spędzi Pani całego urlopu w pokoju pod szczelną moskitierą... Po pierwsze należy ustalić, na co koniecznie należy się zaszczepić, a po drugie zaś - po prostu szczepienia te wykonać. A termin ich jest różny, bo np. WZW B wymaga co najmniej 2 szczepień; cały cykl (3 szczepienia) trwa ponad pół roku. Czyli informacji na temat koniecznych szczepień oraz miejsc, w których można ich dokonać należy szukać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, najlepiej nieco wcześniej przed wyjazdem.

A tak w skrócie.

Tężec
(łac. Tetanus) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez beztlenową laseczkę Clostridium tetani, która bytuje w jelitach i odchodach zwierząt, a także ludzi. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu bakterii z uszkodzoną skórą. Jest to bardzo groźna choroba przyranna - zarazki wnikają wraz brudem do rany. Szczepionka przeciwko tężcowi należy do zestawu szczepień, jakim jest poddawany każdy z nas. Ale! Najczęściej ostatnie szczepienie przechodzimy w czasie szkoły (także w czasie studiów, w przypadku mężczyzn dzieje się to też w wojsku), więc odstęp między szczepieniami jest zazwyczaj zbyt długi, by dawać pełną ochronę. Tężec jest chorobą rzadką, ale cechuje się wysoką (ok. 60%) śmiertelnością!

Tyfus (dur brzuszny, łac. Typhus abdominalis) wywołuje bakteria z grupy salmonelli (s. typhi). Inne bakterie (niedurowe) z tej „rodzinki” powodują choroby o podobnych objawach - zatrucia pokarmowego. W krajach o niskim poziomie higieny bakterie z grupy salmonella rozprzestrzeniają się w zakażonym mleku, wodzie, żywności (także żywności półprzetworzonej, jedzeniu „restauracyjnym”). Szczepienia przeciwko Salmonella typhi wykonuje się u osób udających się do ognisk endemicznego występowania choroby, ale dla „zwykłych” podróżników najskuteczniejsze jest zachowanie reżimu żywieniowego.

Błonica (dyfteryt) to kolejna groźna choroba zakaźna wywoływana przez bakterie (maczugowiec błonicy). Zarażenie błonicą możne nastąpić od osoby chorej, szczepieniu przypominającemu podlegają osoby „z kontaktu” z chorym.
Wyjazd w tropiki może wymagać szczepienia przeciwko cholerze - ostrej chorobie biegunkowej powodowanej przez przecinkowca cholery. Podaje się dwie dawki szczepionki w odstępach 7-10 dni. Ponieważ odporność jest krótkotrwała (pół roku), przy ponownym wyjeździe należy się również zaszczepić ponownie. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, chyba że dany kraj tego wymaga. Zazwyczaj szczepienie jest wykonywane na własną prośbę u osób wyjeżdżających w rejony zagrożone cholerą.

Żółta gorączka (nazywana żółtą febrą) jest wywoływana przez wirusy, wymaga jednorazowego podania, co najmniej 10 dni przed wyjazdem, dawka przypominająca co 10 lat.

lek. med. Ewa Woja, 27-07-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe